Gündem Haberleri

  Şafak Hastaneleri’nde aldım-sattım bilmecesi

  Ayşegül AKYARLI GÜVEN- Esra SAHİCİ
  07.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2007’de yüzde 60’ı 60 milyon dolara Julius Baer’a satılan Şafak Hastaneleri, ’aldım sattım bilmecesi’ne dönüştü. Julius Baer yetkilileri, "Grubun yüzde 60’ına hálá sahibiz" derken, Şafak Hastaneleri’nin Kurucusu Saim Öztürk hisseleri fondan geri alıp ortaklığı bitirdiğini savundu. Yunanlı Marfin Investments ise Şafak’ı 48 milyon dolara satın alma anlaşması imzaladığını duyurdu.

  GEÇTİĞİMİZ yıl sonunda yüzde 60 hissesi 60 milyon dolara dünyanın en büyük fonlarından Julius Baer’e satılan Şafak Hastaneleri’nde bir "aldım sattım bilmecesi" gündeme geldi. Julius Baer’ın yetkilileri, "Yüzde 60’ına sahip olduğumuz hisselerin yarısı için ortak arıyoruz" açıklaması yaparken Şafak Hastaneleri’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Saim Öztürk, "Juius Baer artık ortağımız değil. Hisselerin tamamını geri alarak anlaşmamızı fesh ettik" dedi. Yunanlı Marfin Investments’ın hastane kolu olan Hygeia ise Şafak Şirketler Grubu’nu 48 milyon dolar karşılığında satın almak konusunda anlaştığını iddia etti. Yunanlı Grup bu alım işlemi için hangi ortakla görüştüğünü açıklamazken, hem Julis Baer hem de Saim Öztürk Yunanlı grup ile görüşmeleri sürdürenin kendileri olduğunu savundu.

  Yarısını satacaktık

  Dün Reuters haber ajansında ’Yunanlı medikal grup Şafak Hastaneleri’ni satın alıyor’ başlığıyla yayınlanan haber üzerine detaylı bilgi almak için öncelikle Yunanlı Marfin Investments’ı aradık. Yetkililerden bilgi alabilmek için telefon numaralarımızı bıraktıktan sonra ulaşabildiğimiz ilk kaynak olan Juius Baer temsilcisi ile görüştük. Yetkili, yüzde 60’ına sahip oldukları fonun yüzde 30’unu satmak için bazı gruplarla görüştüklerine dikkat çekerek, şunları söyledi: "Marfin Investments ile görüşüyoruz. Ancak, ortada kesin bir anlaşma yok. Avrupalı 4-5 şirketle daha görüşme halindeyiz."

  Parasını geri verdik

  Yunanlı Grup ile satış anlaşması yapanın hastanenin kurucusu ve yüzde 40 pay sahibi olarak tanıdığımız Öztürk kardeşler olduğunu süşünerek Saim Öztürk ile görüştük. Bu görüşmede ilginç bir iddia ele karşılaştık. Julius Baer ile anlaşamadıklarını söyleyen Şafak Hastanaleri Yönetim Kurulu Başkanı Saim Öztürk, fona sattıkları hisselerin tamamını geri aldıklarını belirterek şöyle konuştu: "Biz bir patron şirketiyiz. Hisselerin çoğunluğunu satıp yönetimi Julius Baer’e devredince bu tarza alışamadık. Karşılıklı anlaşmazlık nedeniyle sözleşmemizi fes ettik. Fonun bize ödediği parayı aynen geri ödeyerek hisseleri yeniden devir aldık. Bu nedenle Julius Baer’in hastanemizle hiçbir ilgisi kalmadı. Yunanlı grup ile görüşmeyi yapan biziz."

  Hastaneyle birlikte araziyi de satacak

  REUTERS’ın haberine göre Şafak Hastaneler Grubu’nu 48 milyon dolar karşılığında satın almak üzere anlaşmaya varıldığını açıklayan Yunanlı Hygeia tıp merkezi, Şafak Grubu’nun yönetiminde çoğunluk sahibi olacak. İstanbul’da Şafak grubuna ait olan bir arazinin yarısı da 5 milyon dolar bedelle Hygeia’ya satılacak ve buraya modern bir hastane kurulacak. Cari piyasa değeri 502 milyon euro olan Hygeia’nın çoğunluk hissesi Marfin Investment Group’a ait.Marfin Invezsbtment Group’un yeni yatırımları ile Şafak Hastanelerinin hem yatak kapasitesini, hem de hasta sayısını artırması bekleniyor.

  1998’de kuruldu 500 yatağa ulaştı

  ÖZEL Şafak Hastaneleri 1998 yılında kuyumculuk sektörünü bırakarak Saim, Seçim ve Mehmet Öztürk kardeşler tarafından kuruldu. 1998 yılında ilk hastanelerini İstanbul Gaziosmanpaşya’da açan üç kardeş, 2002 yılından 2005 yılına kadar Göztepe Şafak Hastanesi, Bahçelievlerde JFK hastanesi ve yine Gaziosmanpaşa’da bir hastene kurdu. 4 hastaneye sahip olan Özel Şafak Hastaneleri Grubunun toplam yatak sayısı ise 500.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı