Gündem Haberleri

  Sadr, milisini kontrol etmek için Irak'a döndü

  Hürriyet Haber
  27.02.2006 - 12:35 | Son Güncelleme:

  Irak'ta radikal Şii lider Mukteda Sadr, milis gücü Mehdi Ordusu'na yönelik haraç suçlamaları yüzünden Arap ülkelerine yaptığı ziyaretleri kısa keserek Irak'a döndüğünü açıkladı.

  Necef'te dün gece basın toplantısı düzenleyen Irak'ta radikal Şii lider Mukteda Sadr, ”Ziyaretlerimi kısa tuttum ve Mehdi Ordusu'nun kontrolünü ele almak amacıyla erken döndüm. Mehdi Ordusu'nun herkesin birlik ve dayanışmasını sağlamak amacıyla hükümet, ordu, polis ve halkla işbirliği içinde hareket etmesi gerekir” dedi.

  Camilerin yakılması ve camilere yönelik saldırı düzenlenmesinin Mehdi Ordusu'nun işi olduğu yönündeki suçlamaları yalanlayan Sadr, ”Bazı unsurlar, endişe zehrini damla damla akıtmaya ve ayaklanma endişesini ortaya atmaya kalkıştı, çünkü Mehdi Ordusu'nu beğenmiyorlar, Sadr'ın hareketinin Sünnilere yakın olmasını istemiyorlar ve bu ilişkileri bozmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

  Sadr, “Amerikan işgalci güçler ülkeye sükunetin ve istikrarın geri gelmesini engelliyor ve Irak hükümetinin önüne güvenliği sağlamakta yetersiz kaldığını göstermek için engeller çıkarıyor. Ama biz, bunun olmaması için çalışacağız” dedi.

  Farklı gruplar arasındaki görüş ayrılıklarını birbirine yaklaştırmak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydeden Sadr, ”Sünni ve Şii kardeşlerimi kutsal Necef kentine gelmeye ve birlikte tartışmaya çağırıyorum. Gerekirse, onlarla görüşmeye bizzat ben giderim” diye konuştu.

  Sadr, komşu Arap ülkelerine yaptığı ziyaretlerle ilgili bir soru üzerine de, “Suriye ile iyi ilişkilerin başlaması Irak'taki durumun iyileşmesine ve Ebu Musab Zerkavi grubu başta olmak üzere Sünni aşırı grupların baskılarının azalmasına katkıda bulunacak” dedi. Suriye, yabancı militanların saldırı düzenlemek için Irak'a sızmasına göz yummakla suçlanıyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı