Gündem Haberleri

  Sadr, federalizme karşı

  A.A.
  14.10.2007 - 19:31 | Son Güncelleme:

  Mukteda Sadr'ın Necef'teki bürosundan yapılan açıklamada, Irak'ın önde gelen Şii liderlerinden Ammar el Hekim'in, ülke genelinde özerk yönetimler kurmaları gerektiği, bu hedefe ulaşılmasında en iyi yolun “federalizm” olduğu yönündeki ifadeleri eleştirildi.

  Açıklamada, Hekim'in “federalizm” önerisinin ABD Kongresi'nin üst kanadı senatonun, Irak'ın gevşek bir federatif yapı içinde 3 bölgeye ayrılmasını öngören tasarısıyla örtüştüğü belirtilerek, Sadr hareketinin “federalizme” katı ve değişmez bir biçimde karşı çıktığı kaydedildi.

  Ammar el Hekim, dün yaptığı açıklamada, merkezi yönetimin güçlü olmaması gerektiğini söylemiş, geçmişte “karar verme sürecinin ve ulusal servetlerin yönetiminin Bağdat'ta yoğunlaşmasından” ötürü Irak halkının çok sıkıntılar çektiğini, bu sistemin, merkezi hükümeti baskın bir güce dönüştürdüğünü bildirmişti.

  Iraklılar'ın, ülke genelinde özerk yönetimler kurmaları gerektiğini de belirten Hekim, “ulusal bütünlüğün de korunması” uyarısında bulunarak, bu hedefe ulaşılmasında en iyi yolun “federalizm” olduğunu söylemişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı