Gündem Haberleri

  Sadece İspanya’da Malta büyüklüğünde yer yandı

  Hürriyet Haber
  23.08.2006 - 00:42 | Son Güncelleme:

  SABOTAJ şüphesini akla getiren orman yangınları sadece Türkiye’yi değil aşırı sıcakların etkisi altında olan Avrupa ülkeleri ve ABD’yi de yakıyor. İspanya’da aşırı sıcaklardan dolayı 100’den fazla yerde yangın çıktı. Binlerce insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Yangınlarla baş edemeyen İspanyol itfaiyesine Avrupa Birliği ülkeleri yardım eli uzattı. 10 gün kontrol altına alınmaya çalışılan yangınlarda Malta adası büyüklüğündeki 50 bin hektarlık bir alan tamamen yandı. Yangınları çıkardıklarından şüphelenilen 27 kişi gözaltına alınırken alevler arasında kalan 5 kişi can verdi.

  PORTEKİZ

  700 itfaiyeci yangınları söndürmekte yetersiz kaldı. Şili’den itfaiyeciler getirildi. Ancak yaşları 22 ile 30 arasında değişen Şilili itfaiyecilerden beşi bir yangının ortasında kalarak hayatını kaybetti. 325 hektarlık alan kül oldu.

  ABD

  Wyoming Eyaletinde bulunar Casper dağında çıkan yangın binlerce kişinin evlerini terk etmek zorunda bıraktı. 4680 hektar alan kül olurken, 500’den fazla itfaiyeci bir hafta boyunca yangınları kontrol altına almaya çalıştı. Washington’da çıkan yangında ise 48.634 hektar alan tamamen kül oldu.

  YUNANİSTAN

  Selanik kenti yakınlarındaki Halkidiki yarımadasında 50 ev yandı. Turistler kaçtı, 1 Alman öldü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı