Gündem Haberleri

  'Saddam'ın kalçası'nı satmaya çalıştılar

  BBC Türkçe
  20.01.2012 - 17:16 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de bir işadamı, Irak'ın işgali sırasında devrilen Saddam Hüseyin heykelinin bazı parçalarını yasa dışı olarak bulundurmak ve satmaya çalışmakla suçlamasıyla gözaltına alındı.

  Saddamın kalçasını satmaya çalıştılar

  İddiaya göre Jim Thrope isimli işadamının yöneticilik yaptığı şirket, 2003 yılında Irak'tan İngiltere'ye getirilen bronzdan yapılmış Saddam Hüseyin heykelinin kalça kısmını bir açık artırmada satışa çıkardı.

  İngiltere'deki Irak Büyükelçiliği'nin ihbarı üzerine başlayan yasal takip sonucunda, yaklaşık 60 santimetre boyutlarındaki heykel parçasının Irak'a iade edilmesi gerekiyor.

  Birleşmiş Milletler'in Irak'ta savaşıyla ilgili düzenlemesinin 8. maddesine göre Irak'a ait kültürel mülke sahip kişilerin, bunları ülkeye iade etmesi gerekiyor.

  Şirketin kurucusu olan Nigel Ely'nin eski bir Hava Kuvvetleri Özel Harekat Timi mensubu olduğu ve 2003 yılında Bağdat'ın işgali sırasında devrilen Saddam Hüseyin heykelinin kalça kısmını balyoz ve keski kullanarak edindiği ve İngiltere'ye getirdiği belirtildi.

  Savaşlardan kalan malzemeleri toplayarak sanat eseri olarak değerlendiren şirketten yapılan açıklamada, Saddam Hüseyin heykeli parçasını hayır amaçlı olarak satışa çıkarıldığı açıklandı.

  Heykel parçasının, Ekim ayındaki açık artırmada 250,000 sterlinlik fiyata alıcı çıkmayınca satıştan çekildiği bildirildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı