GeriGündem Saddam'ın avukatları mahkemeyle ilişkilerini askıya aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saddam'ın avukatları mahkemeyle ilişkilerini askıya aldı

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in avukatları, mahkemeyle olan tüm ilişkilerini hayati tehlike korkusu nedeniyle askıya aldıklarını bildirdi.

Saddam Hüseyin'in savunma heyetinin başı olan avukat Halil El Duleymi tarafından yapılan yazılı açıklamada, savunma ekibini oluşturan 2 binden fazla Iraklı avukatın mahkemeyle ilişkilerini tamamen durdurma kararı aldığı belirtildi.
Açıklamada, güvenliğin kötüleştiği, bunun da Iraklı avukatların çalışmalarına yansıdığı, Saddam Hüseyin ve birlikte yargılandığı yandaşlarının savunma heyetinden olan avukat Sadun Cenabi'nin öldürülmesinin, avukatlara ve ailelerine yönelik tehditlerin devam ettiğini gösterdiği kaydedildi.

Saddam Hüseyin ile birlikte yargılanan eski yargıç Avad El Bandar'ın avukatı olan Cenabi, 19 ekimdeki mahkemeden birkaç gün sonra başkent Bağdat'ta kaçırılmasının ardından ölü bulunmuştu.

Avukatlar, Saddam Hüseyin'le yargılanan eski Iraklı yetkililerin temel hakları açık biçimde ihlal edildiği sürece, saydam ve adil bir yargılama yapılmasının mümkün olmadığını kaydetti. Açıklamada, savunma heyetinin, Cenabi'nin ölümüyle ilgili soruşturma dahil, isteklerinin karşılanması durumunda mahkemeyle ilişkilerin yeniden başlatılacağı bildirildi.
Açıklamada, mahkemeyle ilgili olan herkesin bir araya gelmesi, Saddam Hüseyin'in avukatları, aileleri ve korumalarının güvenliğinin sağlanması da istendi.

Avukatlar, insan hakları örgütlerinden, BM'den, uluslararası ve Arap baro örgütlerinden de yardım istedi.
Saddam Hüseyin ve 7 eski Iraklı yetkilinin mahkemesi, 28 kasıma ertelenmişti. Devrik lider ve yandaşları suçlu bulunmaları halinde idama mahkum edilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle