Gündem Haberleri

  Saddam'dan kaçtı Kanuni'ye sığındı

  Hürriyet Haber
  12.02.2011 - 19:27 | Son Güncelleme:

  Muhteşem Yüzyıl'ın 'Sümbül Ağa'sı Selim Bayraktar'ın, kendisini 13 yaşında orduya seçen Saddam Hüseyin'in Cumhuriyet Muhafızı olmamak için kurşuna dizilmeyi göze alarak ailesiyle Türkiye'ye kaçtığı ortaya çıktı.

  KÖYCEĞİZLİ BABA, KERKÜKLÜ ANNE        

  Habertürk gazetesinden Mehmet Çalışkan'ın haberine göre 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinde Hürrem'in dertlerinden başını kaşıyacak vakit bulamayan harem ağası Sümbül'ü canlandıran oyuncu Selim Bayraktar'ın hayatı film gibi... Bir petrol şirketinde çalışmak için Irak'a giden Köyceğizli bir baba ile Kerküklü Türkmen annenin oğlu olan Bayraktar, İran-lrak savaşının son günlerinde okuduğu okulu ziyaret eden Saddam Hüseyin tarafından asker olarak seçildi. Selim Bayraktar asker olmamak için Türkiye'ye kaçış öyküsünü şöyle anlattı:

  AT SIRTINDA TÜRKİYE'YE KAÇTILAR     

  "13 yaşındayken bir gün Saddam Hüseyin okulumuzu ziyaret etti. Yanıma gelip başımı okşadı ve 'Senden iyi asker olur' dedi. Asker olmam için ben de, ailem de büyük baskı gördük. Saddam, savaş sırasında bütün sınırları kapatıp kaçmaya kalkışanların kurşuna dizilmeleri emrini verdi. Kurşuna dizilmeyi göze alıp sürekli kıyafet değiştirerek at üstünde sınırı geçtik. Türkiye'ye kaçmayı başaramasaydık Irak Ordusu'nda asker olacaktım..."     

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı