GeriGündem Saddam ilk kez halkla kucaklaştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saddam ilk kez halkla kucaklaştı

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, propaganda savaşında bir adım öne geçti. Savaşın başladığı 20 Mart'tan bu yana ilk kez halkın arasına çıkan Saddam bütün dikkatleri üzerinde topladı.

Birinci Körfez Savaşı'nda bile halkın arasına çıkmayan Saddam, sürpriz bir kararla bombardıman sırasında yıkılan semtleri ziyaret etti. Bu ziyaretin görüntüleri bütün dünya televizyonlarında ekrana geldi. Askeri bir üniforma giyen Saddam, Bağdat sokaklarında dolaşırken, halk kendisine büyük bir sevgi gösterisinde bulundu. Bağdatlılar sürekli, ‘‘Ruhumuz, kanımız sana feda olsun ya Saddam’’ sloganı atarken, bazı Iraklılar ellerinden öptü, bazıları da sarılıp kucakladı. Gündüz çekilmiş olan görüntülerde, Saddam'ın ayrıca kucağına küçük bir çocuğu alıp sevdiği görüldü.

MÜTHİŞ MOTİVASYON

Arap dünyasını yakından izleyen BBC muhabiri Suriyeli gazeteci Hüsnü Mahli, Saddam'ın görüntülerinin, halkına ve Araplara müthiş bir motivasyon sağladığını söyledi. Saddam'a sempati duymayan, sıcak bakmayan insaların bile bu görüntülerden etkilendiğini kaydetti. Bütün Arap televizyonlarının görüntüleri aynı anda ve canlı olarak yayınlamasının bölgede bir heyecan dalgası yaydığını belirten Mahli, spikerin Suriye’ye gittiğine ilişkin haberleri sorması üzerine, ‘‘Irak'ta öyle bir sürece girildiği ki, ne Saddam, ne ailesi, ne de aşiretinin her hangi bir ferdi Irak'ta ayrılmaz’’ diye konuştu.

Saddam Hüseyin, televizyona çıkarak Irak halkına direniş çağrısında da bulundu. İstilacı güçleri başkentin kapılarında vurmalarını isteyen Saddam, ‘‘Size yaklaştıkları her yerde onlara inancın gücüyle vurun’’ dedi.

Sevgi seli

Savaştan sonra ilk kez sokağa çıkan Saddam'a halk büyük sevgi gösterisinde bulundu. Ekranlara gelen görüntülerde bazı Iraklılar’ın Saddam'ın ellerinden öptüğü, bazılarının da sarılarak kucakladığı görüldü.

TV görüntülerine ABD yorumu: Direnin mesajı

CNN International'a Saddam'ın görüntülerini yorumlayan Askeri Strateji uzmanı Kenneth Pollacak, önce bunun gerçek Saddam olup olmayacağını irdeledi. Görüntülerin Irak halkından büyük fedekarlıklar istemenin bir işareti olabileceğini belirten Pollacak, spikerin ‘‘Saddam'ın eylemi bir cesaret gösterisi, ya da bir meydan okuma olabilir mi’’ sorusuna şu cevabı verdi: ‘‘Saddam adına bir meydan okuma. Kendisine bağlı olanlara hayatta olduğunu, direnmelerine devam etmelerini istiyor. Kendisinden korkanlara ise, Amerikalılara hemen kucak açmayın mesajı verdi. Kalabalık seçilmiş bir kalabalık da olabilir. Sahnelenmiş bir oyun da olabilir. Bu görüntüler destekleyicilerine mesaj veriyor. Hayattayım, direnin diye.’’ Pentagon ise görüntüler için ‘‘ilginç ’’ yorumunda bulundu.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle