Gündem Haberleri

  Saddam Hüseyin ile 4 sanık ve avukatları duruşmaya çıkmadı

  BAĞDAT (A.A)
  01.02.2006 - 14:48 | Son Güncelleme:

  Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in bugün devam eden tartışmalı mahkemesinde, Saddam Hüseyin ile 4 sanık ve avukatları duruşmaya çıkmadı.

  Kapalı başlayan duruşmaya daha sonra gazeteciler alındığında, salonda Saddam ile 4 sanığın olmadığı, yalnızca mahkemenin yeni atadığı avukatlar ile 3 sanığın bulunduğu görüldü. Başsavcı Cafer El Musevi, yargıçtan tüm sanıkların duruşmaya getirilmesini istedi. Saddam Hüseyin ile avukatların protesto ettiği Başyargıç Rauf Abdurrahman ise, duruşmanın devam etmesine ve talebi 5 kişilik yargıç heyetinin ileriki oturumlarda değerlendirmesine karar verdi.
  Abdurrahman, mahkemedeki 3 sanığa, avukatları katılmadığı için mahkemenin kendilerine salonda bulunan yeni avukatları atadığını söyledi. Sanıkların itirazlarını yarıda kesen Abdurrahman, avukatların gelecek oturumlara katılması halinde tekrar görevlerine dönebileceklerini kaydetti.

  Bugünkü duruşmada, ayrıca kimliği gizli tutulan bir kadın şahit, bir perdenin arkasında ifade verdi.

  Saddam Hüseyin'in avukatları, Saddam'ı yargılayan mahkemenin başkanı değişmeden hiçbir duruşmaya çıkmayacaklarını açıklamıştı. Başyargıç Abdurrahman'ın Saddam Hüseyin'e şahsi kini olduğunu öne süren savunma heyeti başkanı Halil Duleymi, “Abdurrahman'ın istifa etmesi, duruşmalara katılmamızın ana şartıdır” demişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı