Gündem Haberleri

  Saddam dönemi savaş pilotları öldürülüyor

  BEYCİ (A.A)
  26.10.2005 - 13:01 | Son Güncelleme:

  Irak'ta Saddam Hüseyin yönetiminin Nisan 2003'te devrilmesinden sonra, Saddam döneminde Irak Hava Kuvvetleri'nde görev yapan pilotlardan en az 23'ünün kimliği belirsiz silahlı kişilerin saldırılarında öldüğü bildirildi.

  Saddam döneminde general rütbesiyle hava kuvvetlerinde görev yapan Rabih Ahmed El Tay, eski silah arkadaşlarının öldürülme korkusuyla yaşadığını, kendisinin de bu nedenle evinden çıkamadığını söyledi. Tikrit'te yaşayan emekli General El Tay'a göre, pilotlardan intikam almak isteyen İran yanlısı Iraklı gruplar, eskiden Irak Hava Kuvvetleri'nde görev yapan en az 23 subayı öldürdü. 1980-1988'deki İran-Irak savaşına katılan El Tay, arkadaşlarından emekli Binbaşı Şamil Gafuri'nin Bakuba'da bir ticaret merkezinde güpegündüz öldürüldüğünü, yanında bulunan emekli Albay Cesim Hasan'ın da ağır yaralandığını belirtti. Ülkeyi terk etme fırsatı bulan Iraklı emekli subayların gittiğini kaydeden El Tay, diğerlerinin evlerinde korku içinde yaşadıklarını söyledi.

  GÜVENLİK SÖZÜ

  Yaklaşık 1000 emekli subayı temsil eden bir heyet, 2 hafta önce Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'yi ziyaret etti ve “intikam tehditlerine” karşı korunma talebinde bulundu. Talabani, bu ziyarette heyete, “Pilotların eski yönetimin siyasetinden sorumlu tutulamayacağını ve sadece emirlere riayet ettiklerini” söyledi. “Emirlere uymasalardı, derhal idam edilirlerdi” diyen Talabani, emekli subaylara, “siyasi görüşleri ne olursa olsun”, güvenli bir hayat sözü verdi.
  Ancak bu söz etkin biçimde hayata geçirilemedi ve polis kaynaklarına göre, bu hafta Şiilerin kutsal kenti Kerbela'da düzenlenen saldırıda, eskiden hava kuvvetlerinde görev yapan, birisi binbaşı 2 kişi öldürüldü.

  CİNAYETLERE IRAK ORDUSUNUN KARIŞTIĞI İDDİASI

  Başkent Bağdat'ta yaşayan emekli subay Mazen Celal El Selami, Irak ordusunda ve polis teşkilatında görevli bazı kişilerin, emekli subayların kaçırılması, işkence görmesi ve öldürülmesine karıştığını ileri sürdü.
  El Selami'ye göre, İran yanlısı grupların emekli subayları öldürmesi, Irak için önemli bir kayba yol açıyor, çünkü yeni Irak ordusunda görev yapabilecek profesyoneller “ortadan kaldırılıyor.” İran-Irak savaşına ve 1991'de Kuveyt'e düzenlenen hava saldırılarına katılan Ahmed Sattam El Cuburi'nin kardeşi Ayed de ağabeyinin 2004'te peşmergelerce öldürüldüğünü iddia etti. Ayed'e göre, Baas yönetiminin devrilmesinden sonra Musul'un güneyindeki köyünde kalmayı tercih eden El Cuburi, eski yönetimin kurbanlarının intikamını almak isteyen peşmergeler tarafından öldürüldü.
  Beyci'de 3 ay önce öldürülen diğer bir emekli pilot Necmeddin El Ubeydi'nin oğlu da babasının öldürülmesinin sorumlusunun peşmergeler olduğunu ileri sürdü.

  Babasını öldüren saldırganların bir otomobille Kerkük'e kaçtığını belirten El Ubeydi'nin oğlu, Talabani'nin samimiyetine de inanmadığını söyledi.

  “Talabani, sadece direnişçilere katılmasınlar diye emekli pilotları sakinleştirmek istiyor” diyen El Ubeydi'nin oğlu, Irak hükümetine karşı mücadele eden ve yakın zaman önce dağıtıldığı açıklanan bir şebekenin başında, Saddam Hüseyin zamanında hava kuvvetlerinde görev yapan bir generalin bulunduğunu hatırlattı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı