Gündem Haberleri

  Saçan'dan 'dinleme' tepkisi

  A.A
  17.11.2009 - 18:38 | Son Güncelleme:

  İkinci “Ergenekon” davasının tutuklu sanıklarından Adil Serdar Saçan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in “Ergenekon” soruşturması kapsamında dinlendiği iddialarına tepki gösterdi.

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasını yapan emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un avukatı Zeki Aksoy, 108 sanıklı davada sorgu ve savunmaların tamamlanmasının 1.5-2 yıl gibi bir zamanda gerçekleşeceğini söyledi.

  Davanın kurgulanışına uygun olmadığı için sanıkların 1-2 cümleyle savunma yapamayacaklarını belirten Aksoy, sanıklar gibi kendisinin de uzun bir savunma hazırladığını ifade etti.

  Geçmişte açıklanamayan her türlü suikast ve faili meçhul olayın, “hayali örgüt” olarak nitelendirdiği “Ergenekon”a yıkıldığını kaydeden Aksoy, iddianamelerde, örgütün 1999'da yeniden yapılandığı, ancak 2002'ye kadar hiçbir faaliyeti olmadığının belirtildiğini dile getirdi.

  Aksoy, iddianamede, 23 Mayıs 2003'te “Genç Subaylar Hareketi' başlıklı haberi yaptıranın Cumhuriyet Çalışma Grubu olduğunun belirtildiğini ifade ederek, “Aynı iddianamede Cumhuriyet Çalışma Grubunun Aralık 2003'te kurulduğu belirtiliyor. Grup, bu haberi geriye dönük nasıl yaptırabiliyor” dedi.

  Şaibeli olduğu öne sürülen olayların Aksiyon Dergisi'nde yer aldığını savunan Aksoy, “Ben Aksiyon dergilerini okudum. İddianameyi okumama gerek kalmadı. Çünkü bire bir aynı. Şaibeli olduğu öne sürülen tüm olaylar Aksiyon'da nasıl yazılıyorsa bire bir aktarılmış” diye konuştu.

  “YAKINLARIM TEHDİT EDİLİYOR”

  “Ergenekon” soruşturmasında TCK'nın uygulanmadığını ileri süren Aksoy, şöyle devam etti:
  “Soruşturmada 'Ergenekon ceza kanunu' uygulanmaktadır. Burada başka bir hukuk var. Müvekkilimin gözaltına alınması, tutuklanması, tutukluluk halinin devamı, hepsi hukuka aykırıdır. Müvekkilim hakkında tek bir somut delil, fiil yoktur. İddianame, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 12, 13, 14, 15, 17, 19, 36 ve 38. maddelerine aykırıdır. İddianamede, 'Ergenekon terör örgütünün gerçekleştirmeyi planladığı darbe teşebbüsüne ilişkin deliller' diyor. Bir şeyi planlamak suç değildir. İddianamede var olan belgelerin tümünün gerçek olduğu kesin olarak tespit edilse, bu dava 10 yıl sürse bile buradaki insanlara TCK'nın 311 ve 312. maddelerinden ceza verilemez. Teşebbüsten ceza verilemez. Terör örgütü yok. Buradaki herkes tutuklu.”

  Aksoy'un savunmasının ardından söz alan Hasan Atilla Uğur da bu soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra deşifre edildiğini belirterek, yakınlarının tehdit aldığını söyledi.

  Uğur, yakınları veya kendisinin başına bir şey gelirse, deşifre edenlerin sorumlu olduğunu kaydetti.

  “ADİL DURSUN ÇİÇEK OLSAYDIM BELKİ BURADA OLMAZDIM”

  Tutuklu sanık Adil Serdar Saçan da “Asıl adım Adil Serdar Saçan, ama burada Adil Dursun Çiçek, Adil Sinan Aygün de olur” dedi.

  14 aydır tutuklu olduğunu dile getiren Saçan, ıslak imza ile darbenin ortasında bulunduğu iddia edilen Dursun Çiçek'in tutuklanıp tutuklanıp serbest bırakıldığını ifade ederek, “Burada hiçbir zaman tahliyemi talep etmedim. Bu durumun bana açıklanması lazım. Hukukçu olarak hicap duyuyorum. Adil Dursun Çiçek olsaydım belki burada olmazdım. Kuvvetli suç şüphesi olmadığı gerekçesiyle Çiçek tahliye ediliyor da bende nasıl kuvvetli suç şüphesi bulunuyor” diye konuştu.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in “Ergenekon” soruşturması kapsamında dinlendiği iddialarına da değinen Saçan, şöyle devam etti:
  “Fethullahçılarla ilgili soruşturma izni verdi diye Başsavcıyı da dinliyorlar. Gözaltına alındığımda bana ifademde sordular, 'Sen bu soruşturmayı niye kapattın?' diye. Ben kapatmadım, savcı Muzaffer Yalçın'ın imzası var. 'Fethullahçılarla ilgili soruşturma iznini, Tuncay Güney ile ilgili soruşturma iznini kim verdi?' diye sordular. Aykut Cengiz Engin. Demek ki sen Ergenekoncusun... Savcı olarak izin verilmiştir, çalışma yapılmıştır, bir şey bulunup bulunmamıştır. Bunu savunmamda açıklayacağım. İnsanlara yazık ediyorlar. Doğru düzgün insanları yanlış yamuk gösteriyorlar.”

  Duruşma, avukatların taleplerinin alınmasıyla devam ediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı