Gündem Haberleri

  Sabotajlar Telekom'u zarara soktu

  Hürriyet Haber
  30.10.2007 - 16:25 | Son Güncelleme:

  Türk Telekom, gerek fiber optik kabloların top yekun yenilenmesi, gerekse saha dolaplarının onarılması ve değiştirilmesi başta olmak üzere yapılan sabotajlar dolayısıyla yüz milyonlarca YTL'lik bir kaybın söz konusu olduğunu bildirdi.

  Türk Telekom'dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin son günlerde yaşanan ve basına da yansıyan Küçükçekmece ve Erzurum'da gerçekleşen kabloların kesilmesi ve saha dolabının tahrip edilmesi olaylarına ilişkin kamuoyuna açıklamada bulunulduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

  “Şirketimiz, Haber İş Sendikası ile yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sözleşmenin kapsamı, ücret artışı, ücret farklılığının giderilmesi gibi birçok konuda olumlu bir yaklaşım izlemiş olmasına rağmen sendikanın olumsuz ve dayatmacı yaklaşımı bugünlere gelmemize neden olmuştur. Grev, anayasal bir haktır ve çalışanlarımızın bu hakkı kullanması şirketimiz tarafından saygıyla karşılanmaktadır. Ancak 15. gününe girdiğimiz süreçte bugüne kadar yaşananlar, çalışanların yasal hak arama zemini olan grevin başka zeminlere çekilmeye çalışıldığını göstermiştir. Bu çabaları üzüntüyle takip ettiğimizi belirtirken, grev hakkını sağduyulu bir şekilde kullanmakta olan çalışanlarımızın da aynı üzüntüyü paylaştığını biliyoruz.”

  “SABOTAJ SAYISI 400'Ü AŞTI”

  Türk Telekom, gerek fiber optik kabloların top yekun yenilenmesi, gerekse saha dolaplarının onarılması ve değiştirilmesi başta olmak üzere yapılan sabotajlar dolayısıyla yüz milyonlarca YTL'lik bir kaybın söz konusu olduğunu bildirdi.

  Açıklamada, önceki gece Erzurum'da şirkete ait saha dolabını tahrip etmekte olan bir yardımcı hizmet elemanının güvenlik güçleri tarafından suçüstü yakalandığı, sendika üyesi olan ve greve katılmış bu kişi hakkındaki soruşturmanın adli makamlarca sürdürüldüğü ifade edildi.
  Şu ana kadar Türkiye genelinde gerçekleştirilen sabotaj sayısının 400'ü aştığı, bunlara ilişkin olarak Cumhuriyet Savcılıkları, kolluk kuvvetleri ve Çalışma Bakanlığı Bölge Çalışma Müdürlüklerine 180'den fazla sayıda başvuru ve şikayette bulunulduğu belirtilen açıklamada, “Bu tür hukuka aykırı eylemlerin faillerinin yakalanarak hak ettikleri şekilde cezalandırılmaları için şirketimizce yapılan şikayetler üzerine gerek güvenlik güçleri, gerek adli makamlar tarafından inceleme ve soruşturmalar başlatılmıştır” denildi.

  “YÜZ MİLYONLARCA YTL'LİK BİR KAYIP SÖZ KONUSU”

  Sabotaj olaylarının meydana geliş şekline bakıldığında bunların tesadüfi olaylar veya adi hırsızlık olayları olmadığı, hem seçilen lokasyonlar hem de zararın veriliş tarzı itibarıyla teknik bilgiye sahip kişiler tarafından yapıldığı şeklinde güçlü bir kanaat oluştuğuna işaret edilen açıklamada, sabotajların 200'ünün, yurt içi ve yurt dışı veri ve ses trafiğini taşıyan ana arterlerdeki fiber optik şebekeyi hedef aldığı, bu suretle ana arterin üzerindeki trafiğin kesilmesi ve haberleşmenin durmasının hedeflendiği savunuldu. Açıklamada, şöyle denildi:

  “Ayrıca 237 adet saha dolabına çeşitli şekillerde zarar verilmiştir. Gerek fiber optik kabloların top yekun yenilenmesi gerekse saha dolaplarının onarılması ve değiştirilmesi başta olmak üzere yapılan sabotajlar dolayısıyla yüz milyonlarca YTL'lik bir kayıp söz konusudur.”

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı