Gündem Haberleri

  Sabiha Gökçen Havaalanı açılıyor

  Hürriyet Haber
  27.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:  Kurtköy'de bulunan ve tüm birimleri tamamen biten Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı, Ocak ayının ilk haftasında hava trafiğine açılacak.

  Türk Hava Yolları (THY), havaalanının hizmete girmesiyle günde 3 Ankara seferi, yaz tarifesinde ise İstanbul ile Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir arasında günde yaklaşık 10 sefer planlıyor.

  Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı'nın uçak iniş-kalkışlarıyla ilgili ücret tarifesinin Ulaştırma Bakanlığı tarafından onaylandığını bildiren yetkililer, fiyatların Atatürk Havaalanı'na göre yüzde 25 daha yüksek ya da düşük olabileceğini ifade ettiler.

  Havaalanının yılbaşından sonra hava trafiğine açılacağını kaydeden yetkililer, uçak iniş-kalkışlarının Ocak ayının ortalarına doğru başlayacağını söylediler.

  Kiralık cep telefonu mağazası

  Havaalanının etrafının 1 sıra tel örgüyle tamamen çevrildiğini, elektronik tel örgü için ise önümüzdeki hafta ihale yapılacağına işaret eden yetkililer, mağaza olarak işletilecek dış hatlarda 10 ve iç hatlarda bulunan 5 dükkandan 11'inin ihale işlemlerinin tamamlandığını ifade ettiler.

  İhaleye verilen ve kira sözleşmeleri önümüzdeki hafta imzalanacak olan dış hatlardaki dükkanlar arasında Hediyelik eşya mağazası, gazete bayii, mini market, banka, giyim mağazası, 2 cep telefonu satış mağazası, kiralık araba ofisi, gazete bayii ve Türkiye'de ilk kez açılacak olan cep telefonu kiralama mağazası bulunuyor. Yolcular, bu mağazadan kiraladıkları telefondaki kontür sistemine göre kaldıkları süre içinde kullandıkları oranda ücret ödeyecekler.

  Yetkililer, dış hatlardaki dükkanlardan birinin bilet satış acentesi olarak kullanılacağı Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı'nın İç Hatlar Terminali'nde de, 2 dükkanın araç kiralama ve cep telefonu kiralama mağazası olarak kiraya verileceğinin kesinleştiğini bildirdiler.

  Bu arada, havaalanında bu dükkanların dışında değerlendirilen 6 restoran ve kafe-bar ihalesinin de önümüzdeki hafta sonuçlanması bekleniyor. Ancak havaalanının resmi açılışı önümüzdeki Nisan veya Mayıs ayında yapılacak.

  3 milyon yolcu kapasiteli

  Toplam 655 hektar alan üzerine kurulu havaalanının 22 bin metrekare kullanım alanı bulunan dış hatlar terminali, yılda 3 milyon yolcunun rahatlıkla geçiş yapabileceği şekilde inşa edildi. İç hatlar terminali ise yıllık 500 bin yolcu kapasiteli.

  Havaalanında, 3 bin metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde, biri iniş kalkış, diğeri uçağın park yerine geldiği iki pist mevcut. Havaalanının gidiş terminalinde 16, geliş terminalinde 12 olmak üzere toplam 28 adet pasaport bankosu bulunuyor.

  Yılda 90 bin ton yük işleyebilecek kargo binasına sahip havaalanında, 7 bin metrekarelik kapalı depolama alanı, uçak büyüklüğüne göre değişen park pozisyonlu 63 bin 200 metrekarelik özel kargo apronu, her biri 20'şer metrekare büyüklüğünde 18 soğuk hava deposu, hidrolik yükleme rampaları ve 7 bin 500 metrekarelik büyük araç otoparkı bulunuyor.

  Gelişmiş teknolojilerle donatılmış güvenlik sistemine ve atıksu için biyolojik arıtmaya sahip havaalanında ayrıca, 3 adet 5 bin metreküplük akaryakıt deposundan park yerindeki 22 uçağa aynı anda yakıt doldurulabilecek.

  600 personel hizmet verecek

  İstanbul'un 2'nci, Türkiye'nin uluslararası trafiğe açık 19'uncu havaalanı olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı, TEM Otoyolu'na 1.5 kilometre uzaklıkta.

  600 personelin hizmet vereceği havaalanına İstanbul Vali Yardımcısı Şener Can mülki amir olarak, koruma şube müdürlüğüne havacılık alanında Türkiye'de sertifikalı tek kişi olan Ergin Katan, gümrük muhafaza teşkilatına da Selahattin Mutlu atandı.

  42 jandarma kulesi bulunan havaalanında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün her biriminden toplam 400 polis görev alacak.

  Savunma Bakanlığı'nın 6 büyük çalışmasını kapsayan İleri Teknoloji Endüstrisi Projesi'nin (İTEP) bir parçası olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı'ndan elde edilen gelir, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın alımlarına ek kaynak teşkil edecek.

  Havaalanını işletecek olan Havaalanı ve Havacılık Endüstrileri A.Ş,Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Aselsan, Tusaş, Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve Türk Hava Kurumu'ndan oluşuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı