GeriGündem 'Sabiha Gökçen Boşnak'tı'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Sabiha Gökçen Boşnak'tı'

Atatürk'ün manevi kızı Sabiha Gökçen'in yeğeni olduğunu söyleyen Hripsime Sebilciyan Gazelyan'ın, "o bir Ermeni'ydi" iddiası tartışma başlattı.

Sabiha Gökçen ile babam Veteriner Albay Ali Doğançay kardeş torunlarıdır. Biz Boşnak’ız, Ermeni değiliz. Ermeniler de değerli vatandaşlarımız ama Ermeni komşumuz bile olmamış. Gökçen küçükken annesi babası ölmüş. Ablaları Nafia ve Saime ile birlikte Üvey ağabeyi tüccar Hafız Bey'in yanında büyümüş.

ATATÜRK'ün manevi kızı, ilk kadın Türk Savaş Pilotu Sabiha Gökçen'in Ermeni asıllı olduğu yolundaki iddialar tartışma yarattı. 1936'dan beri Sabiha Gökçen'i tanıdığını söyleyen Nevin Arıkan (Merhum Maliye Bakanı Vural Arıkan'ın eşi) ile Sabiha Özogan (Sabiha Gökçen'in evlatlığı) ‘‘O Boşnak'tı’’ dediler.

BABAMLA KARDEŞ TORUNU

Nevin Arıkan anlatıyor:
‘‘Sabiha Gökçen ile babam Veteriner Albay Ali Doğançay kardeş torunlarıdır. Biz Boşnak'ız, Ermeni değiliz. Ermeniler de değerli vatandaşlarımız ama Ermeni komşumuz bile olmamış. Gökçen küçükken annesi babası ölmüş. Ablaları Nafia ve Saime ile birlikte üvey ağabeyi tüccar Hafız Bey'in yanında büyümüş. Atatürk, bir Bursa ziyaretinde köşkte Sabiha'yı görmüş. Bir kaç soru sorduktan sonra onu yanına almış. Diğer akrabalarını sormuş, o zaman binbaşı olan babamı söylemişler. Ankara'da babamla görüştükten sonra Sabiha'yı yanına alıp büyütmüş. Nüfus kaydında babası olarak geçen Hafız Mustafa İzzet'in kim olduğunu bilmiyorum. Ben ağabeyi Hafız beyden sonra yaşananları biliyorum.’’

BURSA’DA DOĞDU

Sabiha Özogan anlatıyor:
‘‘Ben 1936'nın onbirinci ayından beri kendisini tanırım. Annesi Saraybosnalı. Orada evlenmiş, bir oğlu, bir kızı olmuş. Eşi ölünce, akrabaları onu Bursa'ya getirmiş. Bursa'da eşi ölen ve kendisi gibi bir kız bir erkek çocuğu olan Mustafa Bey'le evlenmiş. Sabiha Gökçen ve ablası Saime Hanım bu evlilikten olmuşlar. Gökçen 1913'te doğmuş. Anne ve babaları ölünce iki kız kardeşe baba bir anne ayrı ağabeyleri subay Neşet Dikmen bakmaya başlamış. Bu sırada Bursa'yı ikinci kez ziyaret eden (1925) Atatürk, askerleri aşıp kendisine ulaşmaya çalışan Sabiha'yla konuşmuş. Sabiha, Atatürk'e yatılı okula gitmek istediğini söylemiş. Atatürk, Neşet Bey'e de danışarak, Sabiha'yı evlat edinmiş. Bunlar Sabiha Gökçen'in ‘‘Atatürk'le bir ömür böyle geçti’’ adlı kitabında da var.

Ermeni komşumuz bile olmamıştı

Özal döneminin Maliye Bakanı Vural Arıkan'ın eşi Nevin Arıkan, Sabiha Gökçen ile babasının kardeş torunları olduklarını söyledi. Nevin Arıkan, ‘‘Oturdukları mahallelerde Ermeni komşularının bile olmadığını söyledi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle