Gündem Haberleri

  Sabancı'nın Atlı Köşk’teki son gecesi

  Hürriyet Haber
  12.04.2004 - 01:23 | Son Güncelleme:

  Bir yıl boyunca savaştığı hastalığına yenik düşen Türk sanayisinin ‘Ağa’sı Sakıp Sabancı, son gecesini, aile üyeleri ile birlikte, uzun yıllar yaşadığı Emirgan'daki Atlı Köşk’te geçirdi.
  nbsp;  Cenazeden görüntüler- VIDEO 

  HACI Ömer Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı’nın naaşı, dün Amerikan Hastanesi’nden alınarak saat 15.30’da uzun yıllar ikamet ettiği, bugün adını taşıyan müzeye dönüştürülen Atlı Köşk’e getirildi. Sabancı, bugün Fatih Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu’daki aile kabristanında toprağa verilecek.

  CENAZESİ AMERİKAN HASTANESİ'NDEN ALINDI

  Sabancı’nın naaşı, hayata gözlerini yumduğu Amerikan Hastanesi’nden yakınlarınca alındı. 11 motosikletli polisin eskortluk yaptığı cenaze, ambulansla Emirgan’daki Atlı Köşk’e götürüldü. Sabancı’nın naaşı Levent’teki Sabancı Holding’in merkezinin yer aldığı Sabancı Center’dan geçirilirken, ambulans ve motosikletli polisler siren çaldı. Cenazenin geçtiği güzergahta trafik durduruldu. Sabancı’yı Köşk’teki son gecesinde ailesi de yalnız bırakmayacak.

  Devlet töreniyle toprağa verilecek olan işadamı Sakıp Sabancı’nın cenaze töreninde alınacak güvenlik önlemleri için İstanbul Valiliği’nde toplantı düzenlendi. Toplantının ardından açıklama yapan Vali Muammer Güler, cenazenin Atlı Köşk’ten alınarak saat 11.00’de Sabancı Center önüne getirileceğini ve burada bir tören yapılacağını belirten Güler, ‘Cenaze, törenin ardından askeri bando eşliğinde oluşturulacak kortejle Fatih Camii’ne götürülecek. Tören nedeniyle Fevzi Paşa Caddesi trafiğe kapatılacak. Burada öğlen namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki aile kabristanında defnedilecek’ dedi.

  Toplantıya katılan Sabancı Holding CEO’su Celal Metin de üzüntülerinin sonsuz olduğunu vurgulayarak, ‘Belirli noktalarda siz basın mensuplarına yardımcı olacağız. O sizleri çok seviyordu. Ona yaraşır bir tören yapalım. Hepimiz yardımcı olalım’ şeklinde konuştu.

  Bayrağa sardılar

  Sakıp Sabancı’nın bir ambulans içinde Amerikan Hastanesi’nden alınıp Atlı Köşk’e getirilen naaşını köşk içinde görüntüleme izni sadece Anadolu Ajansı’na verildi. Türk bayrağına sarılı Sabancı’nın tabutu köşk içindeki bir odada oluşturulan katafalka konuldu.

  Hep iyi hatırlanacak

  Sabancı Center, dün taziye için gelenlerle dolup, taştı. DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar eşi Emel Hanım’la birlikte geldiği taziye ziyaretinde Sabancı ile uzun yıllara dayalı bir tanışıklığı ve dostluğu olduğunu belirterek, ‘Siyasette, bürokraside önemli birlikteliklerimiz oldu. Türkiye için önemli bir kayıptır. Toplumun her kesiminde iz bırakan çok önemli bir insandı. Türkiye’de işadamlarının toplumla bütünleşmesinde herkese örnek olmuştur ve her zaman iyi hatırlanacaktır’ dedi. Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz ile kardeşi Turgut Yılmaz ve eşleri de, Sabancı Center’a gelerek aileye başsağlığı dilediler.

  Çiçek yerine bağış istendi

  Sakıp Sabancı’nın cenazesine çiçek gönderilmemesi bunun yerine Sabancı üniversitesi Burs Fonu ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’na bağış yapılması istendi. Sabancı Üniversitesi Burs Fonu: Akbank Sabancı Üniversitesi Şubesi 713 Hesap No: 30727 ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, Vakıflar Bankası Kozyatağı Şubesi Hesap No: 207 49 503

  Aile kabristanının da ilki

  ZİNCİRLİKUYU
  Mezarlığı’ndaki 42 kişilik Sabancı ailesi kabristanında çalışmalar dün sabah saat 10.00’da başladı. Kabristanın hemen karşısına, cenazeye gelecek olanlar için oturma yeri yapıldı. Sakıp Sabancı, kabir taşındaki sıralamaya göre baştan ikinci mezarlıkta toprağa verilecek. Sabancı ölmeden önce kendisinin aldığı aile kabristanına defnedilecek ilk kişi olacak. Sakıp Sabancı’nın suikaste kurban giden kardeşi Özdemir Sabancı, vasiyeti üzerine Adana’daki aile kabristanında toprağa verilmişti. Baba Hacı Ömer Sabancı, anne Sadıka Sabancı ve diğer kardeş Hacı Sabancı da yine Adana’daki kabristana defnedilmişlerdi.

  Kitapları kapışılıyor

  SAKIP Sabancı’nın kaleme aldığı kitapları, ölümünden sonra kitapçılarda tükendi. Türkiye’yi üzüntüye boğan Sabancı’nın en çok ‘Başarı şimdi aslanın ağzında’ ile ‘Bıraktığım yerden hayatım’ adlı kitapları kapışıldı. Erzurum’da kitapçılık yapan Cemal Duyak, ‘Sakıp Ağa’nın uzun zamandır raflarda duran kitapları, ölüm haberini alanlar tarafından kapışıldı’ dedi. Sakıp Sabancı’nın kitaplarına özellikle gençlerin ilgi gösterdiğini vurgulayan Kitapsarayı’ndan Murat Yalçın, ‘Sakıp Sabancı’nın Türk ekonomisini ve iş dünyasını anlattığı ‘Başarı şimdi aslanın ağzında’ adlı kitabından sadece bir tane kaldı. O kadar çok talep var ki, acil siparişler verdik’ diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı