Gündem Haberleri

  Sabancı'dan enerjiye dev yatırım

  Hürriyet Haber
  16.10.2007 - 17:26 | Son Güncelleme:

  Sabancı Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, 2015 yılına kadar devreye girecek santraller için 6.5 milyar dolarlık bir yatırım hedeflediklerini söyledi

  Sabancı Holding Enerji Grup Başkanlığı çatısı altında faaliyetini  sürdüren Enerjisa ile ortağı Avusturyalı Verbund'un Türkiye pazarına  ilişkin hedefleriyle ilgili basın toplantısı düzenlendi.

  Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, toplantının  başında yaptığı kısa konuşmada, enerji konusunun hem Türkiye için hem de  Sabancı Grubu için önemli ve öncelikli olduğunu, dolayısıyla enerjinin  kendilerinin stratejik büyüme alanlarından birini oluşturduğunu  vurguladı.

  Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Ahmet Dördüncü de Türkiye'de daha  önceki öngörülerde yıllık elektrik enerjisi talep artışının ortalama yüzde 8,4 olarak belirlendiğini hatırlatarak, 2007 yılı başından bugüne  kadar, bir yıl öncesine göre artış oranının yüzde 9,5'i geçmesinin,  elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanabilmesinin ne kadar önemli  olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

  Şu anda 40 bin megavat civarındaki Türkiye kurulu gücünün 2015'e kadar  yaklaşık 70 bin megavata çıkması gerektiğini kaydeden Dördüncü, bunun  sadece enerji üretim tesisleri için yılda yaklaşık 4 milyar dolar  civarında yatırım yapılmasını gerektirdiğini aktardı.

  Dördüncü, sorular üzerine de Sabancı Grubunun 2015'e kadar hedeflediği 5  bin megavatlık kapasite için 6,5 milyar dolarlık yatırım gerekeceğinin  tahmin edildiğini, bu yatırımın iki faz halinde yapılacağını, ilk faz için 2,5 milyar dolarlık yatırımın öngörüldüğünü ifade etti.

  Söz konusu yatırımların finansmanı için bir sıkıntı yaşanmayacağını  belirten Dördüncü, “Karşınızda ayakları yere sağlam basan iki grup var.  Hissedarlar elbet para koyacaklar. Ancak Sabancı ve Verbund'a kredi  verecek bankaların da az olmayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

  Verbund ile nasıl ortak olduklarına ilişkin soruya ise Dördüncü, “Biz  birbirimizi bulduk. Bir ortağımız olursa daha cesur davranırız. Onların  tecrübelerinden yararlanırız dediğimizde, sayın Pistauer'un dediği gibi  bir güzellik yarışması yapıldı, kiminle ortak olabiliriz diye... Biz de  Verbund ile beraber çalışabileceğimize karar verdik” yanıtını verdi.

  “SABANCI'YI GÖZÜMÜZE KESTİRMİŞTİK”
         
  Verbund CEO'su Michael Pistauer ise, Avusturya Borsasında 4. büyük şirket konumundaki Verbund'un  Avrupa çapında hidroelektrik santral açısından bir numara olduğunu  vurgulayarak, şirketin her zaman elektrik toptan satıcılarına, büyük  çaplı ticaret yapanlara sunum yaptığını, son zamanlardaki  liberalleşmeyle birlikte nihai tüketiciye de sunum yaptığını kaydetti.

  Verbund'un satış tarafında 10 şirketle ortaklığı bulunduğunu, ayrıca  Türkiye dışında Fransa ve İtalya'da da joint-venture şeklinde  ortaklıklara imza attığını ifade eden Pisauer, şirketin 120 enerji  santrali işlettiğini, neredeyse tamamının hidroelektrik santrallerinden  oluştuğunu söyledi.

  Enerjisa ile gerçekleştirdikleri ortaklığa ilişkin olarak Pistauer,  “Ben ve ortaklarım Türkiye'ye, Türkiye'deki ekonomik gelişmeye  inanıyoruz. Avrupa'da böylesine ekonomik büyümeye sahip ülke yok. Önünde  saygıyla eğilebileceğimiz bir ekonomik büyümeye sahipsiniz” dedi.
         
  Michael Pistauer, Türkiye'nin enerjide özellikle elektrikte önemli role  sahip olduğunu vurgulayarak, “Türkiye bizim için girmek istediğimiz  ideal hedef pazardı. Sabancı Grubu da Türkiye'de ortaklık kurmak  istediğimizde bizim ilk tercih ettiğimiz grup oldu. Tek başımıza Türkiye  pazarına girmezdik. Türkiye'ye gelmeye karar verdiğimiz ilk andan  itibaren Sabancı'yı gözümüze kestirmiştik. Biz kendimizi bir güzellik  yarışmasına katıldık gibi hissettik. Genellikle güzellik yarışmalarında  başarılı oluyoruz. Burada da başarılı olacağımıza eminim” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı