GeriGündem Sabahat Tuncel: “PKK ve Öcalan muhatap alınsın“
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabahat Tuncel: “PKK ve Öcalan muhatap alınsın“

HARBİYE Orduevi önüne yaklaştırılmayınca, yakınındaki İstanbul Radyosu önünde saat 13.00’de basın açıklaması yapan, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, “Yeter artık, operasyonlar ve ölümler durdurulsun” pankartı ile 15 dakika oturma eylemi yaptı.

Eyleme katılan BDP İstanbul milletvekili Sabahat Tuncel şunları söyledi:“Başbakan diyor ki 'Muhatap arıyorum'. Muhatabımız yok. Sayın başbakan siz muhatapları görmezden geliyorsunuz. BDP olarak başından beri bu sorunda muhatabız. Taraf olduğumuz Kürt halkının hak ve özgürlükleri konusunda üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Gerçek anlamda kalıcı çözüm istiyorsanız, sadece BDP ile bu süreci götüremezsiniz. Dolayısıyla PKK’yı ve sayın Öcalan’ı bu sürece dahil etmeniz gerekir. Bu bir gerçeklik. Eğer bu sürece dahil etmezseniz, gerçek anlamda çözüm olmayacak, çatışmaları ortadan kaldıramayacaksınız. Bunu bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Yani Türkiye’de ölümler var, bir an önce çatışmaların durdurulması, diyalog yolunun açılması, Türkiye’de sadece aydınlarla, yazarlarla, sivil toplum kuruluşları ile değil, parlamentoda gurubu bulunan ve bulunmayan siyasi partilerle bir araya gelinmesi gerekiyor. Dolayısı ile bu sorununun çözümü konusunda, böyle bir siyasi irade gerekiyor.”

Habercilerin, bazı sivil toplum kuruluşlarının Diyarbakır’da PKK’ya silah bırakması yönündeki çağrısının hatırlatılması üzerine Sabahat Tuncel, “PKK çatışmasızlık sürecini yeni bitirdi. Demokratik açılım diye bir süreç başlatılmıştı. Bir yıllık bu süreçte AKP hükümeti ne yazık ki herhangi bir şey geliştiremedi. Çatışmasızlık sürecinin gerçek anlamda kalıcı sürece dönüşmesi konusunda, hiçbir somut adım yok. Demokratik açılım sürecinde, geriye dönüp baktığınızda, söylemden, slogandan başka bir şey yok. Bugün çatışmalar yeniden başladı. Barışı konuşabilmemiz için operasyonların durması, silahların susması gerekiyor. Bu noktada barışı konuşabiliriz. Barış, bugünden yarına olabilecek bir şey değil. 5-10 yıl sürebilir. Ama müzakere önemlidir. AKP hükümeti bu konuyu çözüm konusunda müzakere etmelidir. Kürtler’in hak ve özgürlükleri meselesinde ne yapacağız. Bunlar olmadıkça, ne yazık ki bunlar devam edecek” dedi.

Bir habercinin, “PKK’nın büyük şehirlerdeki eylemleri sürecek mi?” sorusuna Sabahat Tuncel, “Onu bilemiyorum. Sadece şunu söylüyorum. Türkiye’de operasyonların durması, barış için bir şans tanıyabilir” diye cevap verdi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle