GeriGündem Saadet öğretmenin katiline ağırlaştırılmış müebbet
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saadet öğretmenin katiline ağırlaştırılmış müebbet

ARDAHAN’ın Göle İlçesi’nde, 12 Mart 2010 sabahı, evinden okula gitmek üzere çıkan anaokulu öğretmeni 24 yaşındaki Saadet Ulus’u satırla öldürmekten yargılanan 43 yaşındaki Yalçın Algan, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Yalçın Algan’ın avukatı Yaşar Kaya, "Müvekkilim basının kurbanı oldu. Öyle yansıtıldığı gibi canice bir hisle cinayeti işlemedi. Ceza ağır oldu, temyize gideceğiz" dedi.

9 Şubat’ta Göle’ye gelin ve "Kaşar peyniri almaya geldim" diyerek otele yerleşen Yalçın Algan, ertesi sabah, yolda önünü kestiği, daha önce İstanbul’da tanıştığı Merkez Anaokulu öğretmeni Saadet Ulus’a "Benim olacaksın" dedi. Saadet öğretmenin feryat edip yardım istemesi üzerine montunun altında sakladığı satırı çıkaran muhasebeci Algan, genç öğretmeni ağır yaraladıktan sonra kaçtı. Saadet öğretmen kaldırıldığı hastanede kurtarılamazken, 45 dakika süreyle sokak aralarında gezen Yalçın Algan, Göle çıkışında polisler tarafından yakalandı. Algan, Saadet Ulus’u çok sevdiğini, kendisine yüz vermemesi yüzünden öldürdüğünü itiraf etti.

Tutuklanarak cezaevine konulan Yalçın Algan hakkında, Ardahan Ağır Ceza Mahkemesi’nde ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi.

Bugün yapılan altıncı duruşmada Yalçın Algan, avukatı ve Saadet öğretmenin avukatı hazır bulundu. Mahkemede son sözü sorulan tutuklu sanık Yalçın Algan, "Üzgünüm, pişmanım" dedi. Yalçın Algan’ın avukatı Yaşar Kaya ise "Müvekkilim Göle’ye son bir defa konuşmak için gelmiştir, Tasarlamadan, kasıt olmadan olay olmuştur. Kasıtlı yapmadığı için kaçmamış ve teslim olmuştur" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, sanık Yalçın Algan’ı ’kasten adam öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Duruşmanın ardından Adileye çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Algan’ın avukatı Yaşar Kaya, müvekkilinin basının kurbanı olduğunu söyledi. Yalçın Algan’ın basına yansıdığı şekilde canice bir hisle cinayeti işlemediğini savunan Kaya, olayın büyük bir tahrikle yapıldığını, cezanın ağır olduğunu ve temyize gideceklerini bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle