Gündem Haberleri

  Saadet AİHM kararını değerlendiriyor

  Hürriyet Haber
  31.07.2001 - 12:24 | Son Güncelleme:

  AİHM'in Refah Partisi'nin kapatılmasını haklı bulmasının ardından Saadet Partisi Başkanlık Divanı, Genel Başkan Recai Kutan başkanlığında toplandı.

  Ankara Dikmen Hürriyet Caddesi'ndeki çalışma ofisinde yapılan Başkanlık Divanı toplantısına gelişinde Kutan'a gazeteciler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kapatılan RP hakkındaki kararını sordular.

  Kutan, karar ile ilgili henüz resmi bir açıklama olmadığı gerekçesiyle değerlendirme yapmak istemediğini, kararı gördükten sonraaçıklamada bulunabileceğini söyledi.

  Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu da, kararın haksız olduğunu savunarak, "AİHM kendisini inkar etmiştir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin sadece belirli ülkelerde geçerli olduğunu gösteren bir karardır. Bu çifte standarttır, siyasi bir karardır" diye konuştu.

  Kararın nihai olmadığını, bir üst dairede yeniden ele alınabileceğini ifade eden Bekaroğlu, şöyle konuştu:

  "Eğer buradan da bu yönde bir karar çıkarsa Avrupa değerlerinin ve Kopenhag kriterlerinin, insanların ortak değeri olduğu tartışmaya açılacaktır. Biz Saadet Partisi olarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Kopenhag kriterlerinin tüm insanlığın ortak değeri olduğunu savunmaya devam edeceğiz. Avrupa'ya (siz de Türkiye oldunuz. Demokrasiniz özürlü) diyeceğiz."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı