Gündem Haberleri

  S&P Japonya'nın kredi notunu AA'ya düşürdü

  AFP
  27.01.2011 - 10:56 | Son Güncelleme:

  Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, yüksek bütçe açığı nedeniyle Japonya'nın uzun vadeli kredi notunu bir kademe düşerek 'AA-'den 'AA'ya düşürdü. Japonya'nın notu 2002'den beri ilk defa düşürülürken kurum, ülkenin not görünümünü de 'durağan' olarak belirledi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

   

  Kuruluş, karara gerekçe olarak Japon hükümetinin borçlanma oranının artacağı beklentisini etkili olduğunu belirtti ve ülkenin borçlanma oranının 2020'li yılların ortalarında en yüksek seviyeye çıkmasının beklendiği vurgulandı.

   

  S&P, Japonya'nın bütçe açığının gelecek birkaç yıl daha yüksek kalmasının ve bunun Japon hükümetinin hali hazırda zayıf olan mali esnekliğini daha da azaltmasının not indiriminde etkili olduğuna işaret etti.

   

  S&P, Nisan 2010-Mart 2011 mali döneminde gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 9.1'i düzeyinde bulunan bütçe açığının, 2013-2014 mali yılında GSYİH'nin yüzde 8'i seviyelerine gerilemesinin beklendiğini ifade etti.

   

  Açıklama sonrasında değer kaybeden yen, dolar karşısında 82.14 seviyesinden, 83.00'ın üzerine geldi.

  S&P ayrıca ülkede hızla yaşlanan nüfus ve deflasyon için de uyarıda bulunurken, mevcut hükümetin borç dinamiklerinin negatif görüntüsünü ortadan kaldıracak tutarlı bir stratejiyi ortaya koymaktan uzak olduğuna işaret etti.

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı