Gündem Haberleri

  S.Arabistan'da isyan riski yatırımcıyı korkutuyor

  CNBC
  22.02.2011 - 12:18 | Son Güncelleme:

  Kuzey Afrika ve Körfez bölgesini sarsan son ayaklanmaların ardından, yatırımcılar şimdi bu dalganın, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Suudi Arabistan’ı vurmasından endişe ediyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor           

    

  En büyük korku, Arap Dünyası’nın farklı noktalarında baş gösteren protestoların, Suudi Arabistan’daki gençleri ya da ülkenin doğusundaki Şii azınlığı cesaretlendirip, benzer bir ayaklanmaya imza atmalarına neden olması.     

   

  Suudi Arabistan, küresel petrol üretiminin yüzde 12’sini sağlıyor ve dünya ham petrol rezervlerinin en az beşte birine sahip. Suudi Arabistan’ın bu dalgadan etkileneceği şüpheli olsa da finansal danışmanlık şirketi Emirates NBD’nin Genel Müdürü Gary Dugan, “Yatırımcılar arasındaki en büyük kaygı, olası bir ayaklanmanın petrol fiyatlarını yukarı çekip, borsaları düşürmesi” dedi.   

   

  Enerji Enformasyon Dairesi’nin (EIA) 2009 verilerine göre, Suudi Arabistan’ın da OPEC üyeleri Libya ve Cezayir gibi ayaklanma dalgasına katılması durumunda, petrol üretiminin yüzde 16’sının risk altında olduğu görülüyor.

   

  GENÇLER ARASINDA İŞSİZLİK YÜKSEK

  Suudi Arabistan’da da Tunus ve Mısır’daki ayaklanmaları tetikleyen genç nüfus arasındaki işsizlik yüksek rakamlarda bulunuyor. Resmi verilere göre, ülkede 2009’da yaşları 20 ile 24 arasında değişen gençler arasında işsizlik yüzde 39 oranında. Bu oran, 2000’de yüzde 28.5 idi.

   

  Yayımlanan son raporların birinde, Suudi banka Saudi Banque Fransi, “Krallığın elinde, bütçesine çok zarar vermeden, popüler ayaklanmaların önüne geçecek finansal şemalara yetecek kadar petrol varlığı bulunuyor” ifadesine yer verildi.

   

  Ülkenin, 2010’da yurt dışında tahmini 440 milyar dolarlık varlığa sahip olduğu belirtildi.

   

  YATIRIMCILAR KAÇIYOR

  Dugan, devam eden coğrafi istikrarsızlık arasında, yatırımcıların Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden aşamalı olarak çekildiklerini, yalnızca hedge fonların düşük fiyatlarda yerel tahviller satın aldıklarını söyledi.

   

  Piyasa araştırma şirketi EPFR’ye göre, gelişmekte olan piyasalardaki yatırım fonları geçen ay bölgeden 5.45 milyar dolar çekti.

   

  Suudi Arabistan’da siyasi gelecek net bir resim çizmiyor. Kral Abdullah 87 yaşında ve şu anda tedavi için yurt dışında bulunuyor. Veliaht’ı da yine seksenlerinde. Ancak Kral’ın yerine kimin geçeceği bilinmiyor.

   

  Finansal araştırma şirketi Beltone Financial’ın Başkanı Angus Blair, CNBC.com’a verdiği demeçte, “Suudi Arabistan, Arap Dünyası’nı sarsan büyük değişimden ayrı tutulmayacak görünüyor” dedi.

   

   

  *Bu yazı CNBC.com’da “Turmoil in the Middle East: Will Saudi Arabia be Next?” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı