Gündem Haberleri

  Rüyayı gerçek yapan adam

  Hürriyet Haber
  19.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Refahyol iktidarı döneminde Başbakan Necmettin Erbakan'ın ‘‘Ataist gençler yetiştiriliyor’’ diye itham ettiği Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) hızla gelişiyor. Bolu'da 6 yıl önce, 1 fakülte, 1 yüksekokul ve 125 öğretim üyesi ile kurulan üniversite, hızla büyüdü. Hayırsever işadamı İzzet Baysal tarafından desteklenen AİBÜ'nin bugün 6 fakültesi, 2 enstitüsü, 8 yüksekokulu ve 417 öğretim görevlisi var. Öğrenim gören öğrenci sayısı ise 9 bin...

  Bolu'da kurulan Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ), Anadolu'nun ortasında bir rüyayı gerçeğe dönüştürüyor. Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük hayırseverlerden İzzet Baysal tarafından desteklenen AİBÜ, çağdaş bir bilim yuvası olarak hızla büyüyor.

  Atatürk ilkelerine bağlı, yüreğinde yurt sevgisi olan insanlar yeştirdiklerini belirten Rektör Prof. Dr. H.Nihat Bilgen, 53 devlet üniversitesi içinde ilk 30 arasında yer aldıklarını söyledi. Prof. Bilgen, 4 yıl sonundaki hedeflerinin ise üniversiteler arasında ilk 10'a girmek olduğuna dikkat çekti. Rektör Bilgen, üniversitenin İzzet Baysal, şehir merkezi, Düzce, Akçakoca ve Gerede olmak üzere 5 kampüsten oluştuğunu belirtti. Prof. Bilgen, Bolu'da sağlık ve eğitim alanında yaptığı yatırımların toplamı 5.5 trilyon lirayı bulan İzzet Baysal'ın bu miktardan 3.5 trilyon lirasını üniversiteye ayırdığını bildirdi. Prof. Bilgen, şunları söyledi:

  ‘‘Halen 50 araştırma görevlimiz ABD, İngiltere ve Almanya'da lisansüstü eğitimlerini yapıyor. İzzet Baysal Kampüsü'nde inşa edilen 19 binadan 17 tanesini yaptıran hayırsever Baysal'ın en büyük yatırımlarından birisi olan Tıp Fakültesi Hastanesi'nin temeli kazılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de katılacağı törenle 7 Ekimde temelini atacağız. Tıp Fakültesi Hastanesi'nden sonra mimarlık ve mühendislik fakülteleri ile Güzel Sanatlar Fakültesi'nin yapımına başlanacak. Hayırsever İzzet Baysal ayrıca kampüs içine bir de cami yaptıracak.’’

  EĞİTİMDE KALİTE

  Bir üniversitenin yükselmesinde en önemli faktörün iyi bir eğitim olduğunu, bunun da iyi yetişmiş bilim adamlarıyla gerçekleşebileceğini belirten Rektör Bilgen, şunları söyledi:

  ‘‘Biz bu en önemli faktörü, bilimsel eğitim yönünden yakalamış durumdayız. Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri ilk defa uzun süreli bir eğitime bizim üniversitemizde tabi tutuldu. Şimdi ilköğretim okullarındaki müfettişlere eğitim vermeye başladık. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu alanda bizi seçmesi, verdiğimiz iyi eğitimden kaynaklanıyor. Her türlü sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri yapabildiğimiz mükemmel tesislere sahibiz. AİBÜ, aynı zamanda Bolu'nun gelişiminde çok önemli bir faktör. Bugün 9 bin öğrencinin alışverişi sonucu, sadece Bolu esnafı yılda yaklaşık 1.5 trilyon kazanıyor. Türkiye'nin değişik kentlerinden gelen bu öğrenciler, Bolu caddelerini de renklendiriyorlar.’’

  Halen İstanbul'da yaşayan 91 yaşındaki Bolulu hayırsever İzzet Baysal'ın 10 yıl önceki rüyası olan 250 yatak kapasiteli Tıp Fakültesi Hastanesi, 6 bin metrekare alan üzerine 5 katlı olarak yapılacak ve 3 yıl içinde tamamlanacak. 30 bin 440 metrekare kapalı alana sahip olacak hastanede 16 ihtisas departmanı, 9 ameliyathane bulunacak. Toplam 1 trilyon 800 milyar liraya mal olacak hastanedeki ameliyathanelerden bir tanesi, trafik kazaları ile diğer kanamalı hastalara hizmet verecek. İstenildiği takdirde yatak kapasitesi artırılabilecek.

  Kampüslerde neler var

  AİBÜ'nün son derece modern binalar ve spor tesislerinden kurulu 5 kampüsü bulunuyor.

  İzzet Baysal Kampüsü:

  Eğitim, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimer fakülteleri ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndan oluşuyor. Ayrıca 2500 kişilik öğrenci yurtları, öğrenci ve personel yemekhanesi, misafirhane, 80 lojman, kültür merkezi, spor merkezi, rektörlük binası, açık çim futbol sahası, ısı merkezi ve Üniversite Araştırma ve Uygulama Hastanesi bulunuyor.

  Merkez Şehir Kampüsü:

  Kemal Demir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Bolu Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'ndan oluşuyor.

  Düzce Kampüsü:

  Orman Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Düzce Meslek Yüksekokulu'nu barındırıyor.

  Akçakoca Kampüsü:

  Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Akçakoca Meslek Yüksekokulu'ndan oluşuyor.

  Gerede Kampüsü:

  Gerede Meslek Yüksekokulu'ndan oluşuyor.

  Hayırsever işadamı İzzet Baysal, yalnız doğduğu kent olan Bolu'da değil, tüm Türkiye'de tanınan örnek bir insan. İzzet Baysal'ın kurulup gelişmesinde büyük katkısı olduğu AİBÜ, bugün 53 devlet üniversitesi arasında ilk 30 arasında girmeyi başardı. Üniversite yöneticilerinin amacı ise 4 yıl içinde ilk 10'a girmek.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı