Gündem Haberleri

  Rüyalar gerçek oluyor

  Hürriyet Haber
  05.11.2009 - 09:54 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin yat ve deniz kültürü dergisi Yacht Türkiye Kasım 2009 sayısında, yedi muhteşem megayatla rüyaları gerçeğe dönüştürmenin yollarını anlatıyor.

  Tümüne Türk eli değmiş olan; Atatürk'ün yatı Savarona, 90 metrelik klasik Nero, dünya gündemine oturan yelkenli Maltese Falcon, 54 metrelik Leo Fun, en büyük gulet Galileo, 47 metrelik Arethusa ve muhteşem yelkenli Tiger ile tatil yapmanın püf noktaları Yacht Türkiye'de.

  Sadece beş yılda Amerikalılar'ın bayıldığı tekneler üretmek mümkün mü? Eğitim için ABD'ye gidip çocukluğundan beri hayalini kurduğu katamaranları tasarlayıp üretime başlayan bir Türk bunu başardı. Amerikan orta sınıfının, Oğuz Aksan'ın Aksano Catamarans markasıyla ürettiği katamaranlara bayılmasının hikâyesi de bu sayıda.

  Slovenya'nın ünlü yelkenli markası Elan Impression 434, ünlü İngiliz motoryat markası Fairline da Squadron 65 ile piyasaya ağırlığını koydu. Gezi yatçılığının ikonları haline gelmeyi başaran bu iki teknenin beğenilmesinin nedenlerini merakla okuyacaksınız.

  Cannes, Monako, Genova... Avrupa piyasasının bugününü ve 2010 yılında nasıl bir seyir izleyeceğini gösteren bu üç fuardan Türk yat firmaları eli kolu döndü. Bu haber yat pazarında küresel krizin gidişatına ve yat sektörümüzün Avrupa'daki durumuna yönelik ilginç notlar içeriyor.

  Yacht Türkiye'nin gezgin yazarı Ali Boratav, her yıl milyonlarca turistin olduğu gibi yat tutkunlarının da akınına uğrayan Fransız Rivierası'nı gezdi ve bu muazzam ilginin şifrelerini kırdı.

  Yacht Türkiye'nin Kasım 2009 sayısında ayrıca, Türkiye dahil dünyanın bütün denizlerinde suya yeni inen tekneler, çılgın İtalyan markası Wally'nin 3 bin 400 metrekarelik teknesi, Lancia'nın süper lüks şişme botu, 7 metrede megayat konforu hedefleyen iki Türk tasarımcı; Füsun Eriş'ten çocuk yelkencilerin hikâyeleri, Canan Özdemir'den hamsi dible tarifi, Türkiye'nin en ciddi ve en kapsamlı tekne-fiyat rehberi YATMARKET bulunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı