Gündem Haberleri

  Rüya gerçek oldu

  Hürriyet Haber
  03.10.2005 - 21:40 | Son Güncelleme:

  1963 yılında başlayan Türkiye'nin 42 yıllık Avrupa Birliği rüyası gerçek oluyor. Türkiye ve Avrupa Birliği müzakerelere başlıyor.

  AB dışişleri bakanları, Müzakere Çerçeve Belgesini resmen onayladı. AB dönem başkanı İngiltere'den bir yetkili, Türkiye'nin katılım müzakerelerini başlatacak Çerçeve Belgesinin resmen onaylandığını açıkladı.

  Ankara'da Müzakere Çerçeve Belgesi'ne ilişkin görüşmeler tamamlandı. Ve müzakere Çerçeve Belgesi'nde mutabakata varıldı. Lüksemburg'a yola çıkan Dışişleri Bakanı Gül, "Bugün Türkiye için tarihi bir gündür. Herkese hayırlı olsun" dedi.

  Ankara'da saatler süren toplantının çıkışında "mutabakata varıldığını" açıklayan Dışişleri Bakanı  ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Başmüzakereci Ali Babacan ile birlikte Lüksemburg'a gitmek üzere yola çıktı.

  Dışişleri Bakanı Gül, Lüksemburg'a hareketinden önce yaptığı açıklamada "Bugün Türkiye için tarihi bir gündür. Herkese hayırlı olsun" dedi. Türkiye'nin hedefinin 40 yılı aşkın süredir tam üyelik olduğunu söyleyen Gül "Bugün tarihi bir noktaya gelinmiştir. Bu AB'yle tam üyelik müzekerelerinin başlama noktasıdır. Bu gece inşallah bu müzakere hükümetlerarası konferansla başlayacaktır" dedi.

  Bu gece Lüksemburg'da yapılması beklenen müzakerelerin başlangıcı töreni sırasında dönem başkanı İngiletere, AB KOmisyonu Başkanı Olli Rehn ve Gül konuşma yapacak. Türkiye için bunun tarihi bir olay olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı, "Çünkü müzakereye başlayan ülkenin statüsü değişecektir. Türkiye'nin bu noktaya gelmesinde bir çok hükümetin ve liderin katkısı olmuştur" diye konuştu.
   
  Son günlerde AB dönem başkanlığıyla çok yoğun bir müzekere sürecinin yaşandığını kaydeden Gül, "Yarım saat öncesine kadar devam etti. Bir uzmlaşma var. Detaylarına girmeyeceğim, göreceksiniz" dedi.
  Gül şöyle konuştu:

  "Türkeyi yeni bir döneme adım atmaktadır, halkımız ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Türkiye'Nin diğer ülkelerle farklı bir konumu vardır. Tek müslüman ülke olacaktır. Büyük bir ülke, büyük bir tarihi var, büyük bir coğrafyada.
  BM Genel Sekreteri, ABD Başkanı ve dışişleri bakanı ve Arap Birliği, Türkiye'nin üyeliğini destekleyen açıklamalarda bulundu. Herkes büyük bir samimiyetle desteklemiştir. AB içindeki bir çok dostumuz desteklemiştir.
  Müzakereler başladıktan sonrada aynı başarıyla devam edersek, herkes kazançlı çıkar.

  Bizim için önemli olan, tam üyelik hedeflenmektedir, alternatif yoktur. Türkiye müzekereler sırasında başarılı olursa, tam üyelik gelecektir."

  STRAW: TARİHİ GÜN

  AB dönem başkanı İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Jack Straw, bugünü, AB ve uluslararası toplum için ”tarihi bir gün” olarak nitelendirdi.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün bu akşam gelmesiyle birlikte Müzakere Çerçeve Belgesinin imzalanacağını belirten Straw, uzlaşı sağlanmasında hem Türkiye'nin hem de AB'nin katkısı olduğunu söyledi.

  Jack Straw, 30 saat süren uğraşları sonunda “yorulduklarını, ancak buna değdiğini” ifade ederek, ortak çabalarından ötürü AB'nin 25 üyesi ve Türk hükümetine teşekkür etti.

  Müslüman ve laik bir ülkenin AB'ye katılımının “birlikte yaşanabileceğinin ve çalışılabileceğinin bir kanıtı” olacağını belirten Straw, “Önümüzde uzun bir yol var” diye konuştu.

  Görüşmelerde havanın olumlu olduğunu kaydeden Straw, “bu süreçte tüm tarafların kazandığını” belirtti ve “Bence gelecek parlak” dedi.

  Straw, bir soru üzerine, Türkiye ile müzakerelerin kolay süreç olmayacağını, ancak “bu tarihi yolda” Türkiye ile yakın ilişki içinde olacaklarını kaydetti.

  7. PARAGRAF KRİZ YARATTI

  Çerçeve belgesindeki 7. paragraf, Ankara'da uzun süre tartışıldı. Türkiye, söz konusu maddede bulunan 'AB üyelerinin uluslararası organizasyonlara katılımını engellememe' ifadesine itiraz ediyor. Türkiye bu ifadenin Kıbrıs Rum kesiminin NATO üyeliği için yapacağı başvuruda veto hakkının elinden alınmasına yol açacağını savunuyordu. Kıbrıs'a ilişkin 7. paragraf konusunda sorun, Başkanlık açıklaması ile çözüldü.

  Rum Dışişleri Bakanı Yokovu açıklamanın Başkanlık'a ait olacağını, Hükümetler Arası Konferans'ın bir parçası olmayacağını savundu. Ancak yine de belgeye onay verdi.

  Açıklamada, Rum kesiminin olası NATO üyeliği konusunda Türk tarafının hassasiyetleri karşılanıyor, ve Türkiye'nin bu konuda pozisyonunun baştan sınırlanamayacağına işaret ediliyor.

  Mutabakata göre 7. paragraf, Başkanlık bildirisi olarak yayınlanmayacak. 25 üyenin mutabakatıyla konsey bildirisi olarak yayınlanacak. Müzakere Çerçeve Belgesinin 1. sayfasında yayınlanacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı