Gündem Haberleri

  ‘Rutin dışı’ tartışması

  Hürriyet Haber
  15.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘‘Devlet rutinin dışına çıkabilir’’ açıklaması büyük tepki gören Cumhurbaşkanı Demirel, sözlerine ‘‘yasaları aşmamak suretiyle’’ eklemesini yaptı. TBB Başkanı Eralp Özgen, Demirel'in sözlerini ‘‘hukuk devleti ilkesinin inkarı’’ olarak niteledi.

  CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel, Türkiye Barolar Birliği'nin ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın tepkisi üzerine, Batman silahlarının alımı konusunda söylediği ‘‘Devlet rutinin dışına çıkabilir’’ sözüne açıklık getirdi. Demirel, bir sergi açılışında gazetecilerin tepkileri hatırlatması üzerine, sözlerinin dikkatli okunmamasından yakınarak, ‘rutin dışına çıkma’‘halin icabına göre, yasaları aşmamak suretiyle’ diye açıkladı.

  TBB: ÖZAL ZİHNİYETİ Türkiye Barolar Birliği Başkanı Eralp Özgen, dün bir basın toplantısı yaparak Demirel'in demecini ‘‘Hukuk devleti ilkesinin inkarı’’ olarak değerlendirdi. Demirel'i hukuksuzlukları aklama ve meşrulaştırmaya çalışmakla suçlayan Özgen, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ‘‘Anayasa'yı bir kere ihlal etmekle bir şey olmaz’’ sözlerini hatırlatarak, ‘‘Üzülerek görüyoruz ki, aynı zihniyet devam ediyor’’ dedi. Cumhurbaşkanı'nın temel görevinin hukuk devletini savunmak olduğunu belirten Özgen, ‘‘Hukukun belirlediği sınırlar ya da yöntemler dışına çıkmayı mazur gören bu beyan, Sayın Cumhurbaşkanı için büyük bir talihsizlik olmuştur’’ diye konuştu.

  YILMAZ: AÇIKLAMAYA MUHTAÇ ANAP Lideri Mesut Yılmaz ise ‘‘Rutin sözü açıklamaya muhtaçtır’’ diyerek devleti temsil eden tüm kurumların ve hükümetin ‘her halükarda’ yasalara uymak zorunda olduğunu vurguladı. ANAP Başkanlık Divanı toplantısına girerken gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Yılmaz, olağanüstü hallerdeki düzenlemelerin yasalarda öngörüldüğünü hatırlatarak, ‘‘Bir hukuk devletinde hiçbir şekilde, yasaların dışında davranma lüksü yoktur’’ dedi.

  ÖYMEN: GEREKÇE OLAMAZ CHP Parti Meclisi'nin haftasonu yaptığı toplantıda hazırlanan ve dün Genel Başkan Altan Öymen'in açıkladığı bildiride de ‘‘CHP her türlü terör hareketine karşı ulusal güvenliğin ve esenliğin duraksamadan savunulmasından yanadır. Ancak şimdiye kadar çirkin örneklerini gördüğümüz gibi, terörle mücadele gerekçesi altında bile olsa, hukuk devletiyle bağdaşmayan her türlü eylem ve işlemlerin de karşısındadır’’ denildi.

  DEMİREL'DEN AYETLİ YANIT Demirel, Barolar Birliği'nin tepkisi hatırlatıldığında, şunları söyledi:

  ‘‘Benim beyanımın ondan sonraki cümlesi de var. ‘Yasaları aşmamak suretiyle' diye. Onu okumadan eğer değerlendirme yapıyorlarsa, o, ‘La takrube salate' gibi olur. ‘Namaz kılmayın' diyor, ama altında bir cümle daha var: ‘Ve entüm sükera' ‘Eğer abdestiniz yoksa, namaz kılmayın' diyor. Altını nazarı dikkate almadan, üstüne ‘La takrube salate' derseniz, öyle olur. Devlet alım yapar. Bu alımları çeşitli şekilde yapar. Gerektiği zaman ihale açar, gerektiği zaman açmaz. Halin icabına bağlı. Bütün dediğimiz odur. Türkiye'de, biraz herşey ‘ne söyleniyor...' ona dikkat edilerek yapılsa...’’

  Cumhurbaşkanı, Barolar Birliği'nin Özal benzetmesinin hatırlatan gazeteciye de ‘‘Aman kızım, ne münasebeti var? Ben Türkçe konuşuyorum. Ben sizi anlıyorum da siz beni niye anlamıyorsunuz?’’ karşılığını verdi.

  Demirel ne demişti?

  CUMHURBAŞKANI Demirel, gazetecilerin ‘‘Para ödeme biçimi devletin işleyişine ters değil mi?’’ sorusu üzerine şunları söylemişti: ‘‘Devlet, halin icabına göre hareket eder. Devlet her zaman rutini takip etmek mecburiyetinde değildir. Devlet, yüksek menfaatleri -ki bunu takdir etmek hükümetlere aittir- icap ettirdiği zaman rutinin dışına çıkabilir. ‘Kanunsuzluk yapar' manasında söylemiyorum. Rutinin dışına çıkma payı vardır.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı