Gündem Haberleri

  Rusya'dan 'uçuşa yasak bölge' açıklaması

  AA
  18.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksander Lukaşeviç, Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

  Moskova'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Lukaşeviç, Suriye’de uçuşa yasak bölge ve insani yardım koridoru açılmasına karşı olduklarını belirterek, "Böyle bir senaryonun gerçekleşmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

  Lukaşeviç, uçuşa yasak bölge kararının Libya’da nasıl uygulandığını çok iyi bildiklerini belirterek, Suriye'de böyle bir karar alınmasının uluslararası hukuk kurallarına aykırı olduğunu ve bu düşücelerinden vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

  Suriye muhalefetine silah verilmesinin bölgedeki şiddeti daha da tırmandıracak tehlikeli bir hamle olduğunu belirten Lukaşeviç, bir yandan askeri müdahale olmayacağını açıklayıp diğer taraftan da muhalefeti silahlandırarak çözüme varılamayacağını kaydetti.

  Mısır'ın Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulması yönündeki çağrısına değinen Lukaşeviç, Mısır'ın açıklamasının beklenmedik olduğunu ve bu kararın Suriye krizinin çözümüne yönelik pozitif bir katkı sağlamayacağını belirtti.

  TÜRKİYE'YE GİDECEK RUSLARA UYARI

  Öte yandan Lukaşeviç, Türkiye'ye gidecek Rus turistlere, Taksim Gezi Parkı protestolarının yapıldığı yerlerden uzak durmaları çağrısında bulundu.

  Rusya ve Türkiye’nin birbirine yakın iki devlet ve komşu olduğunun altını çizen Lukaşeviç, "Türkiye’ye giden Rus vatandaşlarına, dikkatli olmalarını ve protesto alanlarından uzak durmalarını tavsiye ediyoruz" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı