Gündem Haberleri

  Rusya'dan Türkiye'ye operasyon için itidal çağrısı

  Hürriyet Haber
  16.10.2007 - 17:21 | Son Güncelleme:

  Rus parlamentosunun alt kanadı Duma milletvekilleri, Türkiye'ye Irak'ın kuzeyine yönelik sınır ötesi operasyon düzenleme konusunda itidalli davranması çağrısında bulundu.

  Çoğunluğunu Kremlin yanlısı Birleşik Rusya Partisi milletvekillerinin oluşturduğu Duma'da bugün alınan bir kararda, ABD'nin 2003 yılında Irak'ı işgalinin uluslararası hukukun "büyük ihlali" olduğu belirtildi ve "Amerikan işgalinin Irak'taki sivil toplumda onarılamaz hasarlar yarattığı" kaydedildi.

  Oturuma katılan 338 milletvekilinin lehte oy kullandığı kararda, "ABD ve müttefiklerinin, Irak'ın yasaklanmış silahları kullandığına, ürettiğine veya bulundurduğuna dair delil sunmadan attığı bu adımın uluslararası hukukun büyük ihlali anlamına geldiği" ifade edildi ve "Irak'a yönelik askeri bir operasyon bölgedeki mevcut gergin durumu daha da istikrarsız hale getirecektir” denildi.

  Kararda, "Türkiye'nin sınır ötesi terörle mücadele operasyonunun tüm olumsuz sonuçlarını değerlendirmesi,öngörülü, akılcı ve itidalli bir davranış sergilemesi gerektiği" görüşü dile getirildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı