Gündem Haberleri

  Rusya'dan Türkiye ile ilgili müthiş iddia

  Hürriyet Planet
  12.01.2012 - 14:58 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın, bazı NATO üyeleri ve bazı Körfez ülkelerinin Suriye'ye askeri müdahale yapmaya hazırlandığına dair istihbarat aldığı ileri sürüldü. İddiaya göre, Suriye'ye müdahalede Türkiye kilit rol üstlenecek.

  Uzun süre Rus iç istihbarat servisi FSB'nin başkanlığını yapan ve şu anda Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı olan Nikolay Patruşev, Rus Interfax ajansına yaptığı açıklamada, “Bize bazı NATO üyelerinin ve Körfez ülkelerinin dolaylı müdahaleden doğrudan askeri müdahaleye geçmek için Libya benzeri senaryo üzerinde çalıştıklarına dair bilgiler geliyor” dedi.

  "Ana vurucu güçler de Fransa, İngiltere ve İtalya'dan değil, muhtemelen komşu ülke Türkiye'den sağlanacak" diye konuşan Patruşev, Washington ve Ankara'nın uçuşa yasak bölge oluşturulması için çalışmalara başlamış olabileceğini iddia etti.

  Patruşev ayrıca, Batı'nın Suriye'ye muhalefete baskı yaptığı için değil, İran ile ittifakı sona erdirmediğini için baskı yaptığını söyledi.

  Sovyetler Birliği döneminden beri Şam ile geleneksel dostluk ilişkilerine sahip olan Moskova, Libya'daki senaryonun Suriye'de de tekrarlanmasını istemediğini her fırsatta dile getiriyor.

  DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, basını bilgilendirme toplantısında Patruşev'in ortaya attığı iddialarla ilgili olarak, senaryolar üzerinden ya da tam metnini görmediği açıklamalara ilişkin yorum yapmak istemediğini belirtti.

  Türkiye'nin Suriye konusundaki tutumunun belli olduğunu ifade eden Ünal, birçok çevrede sayısız senaryolar üretildiğini söyleyerek, "Bizim politikamız açık, burada akan kanın bir an önce durmasını istiyoruz. Suriye yönetiminin Suriye halkının desteklediğimiz meşru taleplerine bir an evvel yanıt vermesini bekliyoruz. Bunun dışındaki her türlü konu bu aşamada herkesin gündeme getirdiği değişik spekülasyonlardan ibaret. Ancak Suriye'deki her türlü gelişmeye karşı her zaman hazırlıklı olduğumuzu da zaten daha önce kamuoyuna açıklamıştık" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı