Gündem Haberleri

  Rusya'dan Suriye'ye tonlarca "tehlikeli madde"

  AA / DHA
  16.01.2012 - 13:58 | Son Güncelleme:

  İskenderun Limanı açıklarında bekleyen Rus bandıralı "Chariot" gemisinde yapılan incelemelerde, geminin Suriye'nin Tartus Limanı'na 59 bin 422 kilogram "tehlikeli madde" boşalttığı belirlendi. Suriye'ye 60 ton mühimmat taşıdığı gerekçesiyle Güney Kıbrıs'ta el konulan gemi, Rum yetkililer tarafından serbest bırakıldıktan Tartus'a gitmişti.

  Anadolu Ajansı'nın diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, gemide Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Gümrük Muhafaza görevlileri arama ve belge kontrolü yaptı.Kontrolde, 12 Ocak'ta Suriye'nin Tartus Limanı'na gemiden 59 bin 422 kilogram "tehlikeli madde"nin boşaltıldığı gemi kargo kayıtlarından anlaşıldı.

   

  Gemi seyir defterinde yapılan incelemede ise geminin 11 Ocak'ta Kıbrıs Rum kesiminin Limasol Limanı'ndan ayrıldığı, 12 Ocak'ta Tartus Limanına vardığı, 13 Ocak'ta ise Suriye'den ayrıldığı belirlendi.

   

  Rusya'nın St. Petersburg Limanı'ndan Suriye'ye hareket eden Chariot isimli Rus gemisine, üç hafta Akdeniz'de dolaştıktan sonra, yakıt ikmali için yanaştığı Kıbrıs Rum Kesimi'nin Limasol Limanı'nda el konulmuştu. Rum basını, geminin 60 ton mühimmat taşıdığını ve AB'nin Suriye'ye uyguladığı ambargo nedeniyle böyle bir karar alındığını belirtmişti. Ancak gemi daha sonra serbest bırakılmış ve Tartus Limanı'na gitmişti.

   

  Geminin bugün saat 16.15 sıralarında Dışişleri Bakanlığı’nın onayıyla İskenderun Limanı'na giriş yaptığı bildirildi. DHA'nın haberien göre, gemi taşıdığı 166 parça makine malzemesini boşalttıktan sonra limandan ayrılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı