Gündem Haberleri

  Rusya'dan Suriye'ye kimyasal silah uyarısı

  Hürriyet Planet
  24.07.2012 - 18:46 | Son Güncelleme:

  Rusya, Suriye’yi kimyasal silah kullanmaması konusunda uyardı.

  Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Suriye’nin bu tarz silahların kullanılmamasını öngören 1925 tarihli Cenevre Protokolü’ne 1986’dan bu yana taraf olduğu” ve “Rusya’nın Suriyeli yetkililerin uluslararası yükümlülüklerine uyacağına inandığı” ifade edildi.

   

  Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdissi, dün bir açıklama yaparak Suriye’nin elindeki kimyasal silahları vatandaşlarına karşı kullanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını ancak dışarıdan bir tehdit gelmesi halinde silahları kullanabileceklerini söylemişti.

   

  Daha sonra bu açıklamasını düzelten Makdissi kimyasal silahların kullanımının kesinlikle söz konusu olmadığını belirtmişti.

   

  Moskova’dan yapılan açıklamada Suriye’nin açıklaması doğrudan bir tehdit olarak nitelendirilmezken, Şam yönetimine uluslararası anlaşmalardan doğan sorumluluğu hatırlatıldı.

   

  OBAMA VE BAN DA UYARMIŞTI

  ABD Başkanı Barack Obama da dünbir açıklama yaparak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a, hükümetinin kimyasal silah kullanmasının trajik bir hata olacağı uyarısında bulunmuştu.

   

  Obama, kimyasal silahların kullanılması halinde, Suriye liderinin sorumlu tutulacağını vurgulamıştıı.

   

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da kimyasal silah kullanma düşüncesinin bile kınamaya yeterli olduğunu belirtmişti.

   

  Rusyadan Suriyeye kimyasal silah uyarısı “KİMYASAL SİLAH TRAJİK BİR HATA OLUR”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı