Gündem Haberleri

  Rusya'dan flaş Suriye kararı

  Hürriyet Planet
  09.07.2012 - 15:39 | Son Güncelleme:

  Rusya, Suriye'deki durum yatışıncaya kadar, bu ülkeye yeni silah satmayacağını açıkladı. Suriye'ye geçtiğimiz ay sonunda S-300 hava savunma sistemlerinin satışını durduran Rusya, bu kararla Şam'a bir darbe daha vurmuş oldu. Uzmanlara göre, Rusya Suriye'ye verdiği desteği adım adım çekiyor.

  Associated Press'in haberine göre, Rus askeri ve teknik işbirliği kurumunun başkan yardımcısı Vyacheslav Dzirkaln, Moskova'nın Şam rejimiyle yeni silah anlaşması imzalamayacağını söyledi.

  Rus haber ajanslarına konuşan Dzirkaln, Rusya'nın Suriye'ye helikopter ya da taarruz uçağı satmadığını belirtti.

  Zirkaln, bir hava gösterisine katılmak üzere gittiği İngiltere'nin başkenti Londra'nın güneybatısındaki Farnborough'da yaptığı açıklamada, Rusya'nın bugüne kadar Suriye ordusuna sadece daha önceden tedarik edilmiş silahların yedek parçasını ve onarım desteği sağladığını ifade etti.

  "RUSYA ELİNİ YIKIYOR"
  Hurriyet.com.tr'ye konuşan Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi eski Başkanı ve emekli Büyükelçi Murat Bilhan, söz konusu kararın, Rusya'nın Suriye rejimine verdiği desteği adım adım çekmesi anlamına geldiğini söyledi.

  Esad rejiminin en büyük destekçilerinden olan Moskova'nın son dönemde Suriyeli muhaliflerle diyaloğunu artırdığına dikkat çeken Bilhan, "Rusya elini yıkamaya başladı. Rusya bir süredir Suriye'de gelecekteki muhatabının kim olacağını bulmaya çalışıyor. Bu soruya cevap arıyor" dedi.

  Bilhan, "Suriye, Rusya'nın Ortadoğu'daki tek ayağı. Rusya, Suriye coğrafyasını bırakmaz" diye konuştu.

  SURİYE ASKERİ ALANDA RUSYA'YA BAĞIMLI
  Suriye ordusu çoğunlukla eski Sovyet teknolojisine dayalı silahlarla ordusunu donattı. Bu nedenle Suriye yönetimi gerek mühimmat gerekse de silahların bakımı konusunda Rusya’ya bağımlı durumda.

  Rusya Suriye’ye hava savunma sistemleri, deniz füzeleri ve karadan karaya orta menzilli füzeler satmıştı. İsyanın başlamasıyla beraber, Şubat ayında Suriye’ye büyük miktarda mühimmat sevkiyatı da yapılmıştı.

  Ancak geçtiğimiz ay ABD’nin Rusya’yı Suriye’ye helikopter satmakla suçlamasının ardından, Moskova yönetimi ABD’ye sert bir yanıt vermişti. Moskova yönetimi Suriye’ye taarruz helikopterleri satmadıklarını, yalnızca MI-24 taarruz helikopterlerinin daha önce imzalanmış bir anlaşma gereği bakımının yapıldığını açıklamıştı. Bu tartışmanın ardından Rusya Suriye’ye S-300 füzelerinin satışını durdurmuştu.

  Suriye’nin elinde Rus yapımı BUK-M2E ve Pantsir gibi hava savunma sistemlerinin yanı sıra MIG-29 savaş uçakları, MI-24 taarruz helikopterleri bulunuyor.

  MUHALİFLER RUSYA'DA
  Rusya'nın yeni silah satışı yapılmayacağına yönelik açıklaması muhaliflerin Moskova'da temaslarda bulunduğu gün geldi. Suriyeli muhalif liderlerden Michel Kilo bugün Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü. Görüşmenin ardından Lavrov, Suriye'deki şiddetin bir an önce son bulması ve taraflar arasında siyasi diyaloğun başlatılması çağrısında bulundu.

  Ülkesinin Annan planının uygulanması için hem Suriye hükümeti hem de farklı muhalif gruplarla görüştüğünü vurgulayan Lavrov,  Cenevre'deki anlaşmanın önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.      

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Suriye hükümeti ve muhalif grupların görüşmelere başlamaya zorlanması gerektiğini söyledi.

  Suriye Ulusal Konseyi Başkanı ve beraberindeki heyetin de görüşmelerde bulunmak üzere Çarşamba günü Moskova'ya gitmesi bekleniyor.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı