Gündem Haberleri

  Rusya'dan çok sert suçlama

  Hürriyet Planet
  22.08.2012 - 17:59 | Son Güncelleme:

  Rusya, Suriye'de süregiden savaş hakkında Batılı ülkeleri "ikiyüzlü" olmakla suçlarken, İran'dan Suriye ile savunma anlaşmasının yürürlükte olduğunu hatırlattı.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bazı batılı ülkelerin Moskova yönetimine yönelik suçlamalarına yanıt verildi.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Rusya, Suriye krizinden çıkış konusunda Cenevre anlaşmasına sadık  kalınmasını, Suriye hükümeti ve muhalifler arasındaki silahlı çatışmaların  sonlandırılarak taraflar arasında görüşmelerin başlamasını dile getirmiş olmasına  rağmen, Batılı ortaklarımız bu açıklamalar karşısında isteksiz davranıyor ve  Cenevre anlaşmasını korumak yerine, anlaşmanın ömrünün dolduğunu öne sürüyorlar" denildi.

  KİMYASAL SİLAH CEVABI

  Batılı ülkelerin Suriyeli muhalifleri müzakerelerden alıkoyduğu ve onları silahlandırarak savaşı sürdürmeye teşvik ettiği ifade edildi.

  Rus Kommersant gazetesine konuşan üst düzey bir Rus Dışişleri Bakanlığı yetkilisi de Suriye'nin kimyasal silahlarını kullanmak gibi bir niyetinin olmadığını belirtti.

  ABD Başkanı Barack Obama Suriye'nin kimyasal silahlarını kullanmasının veya bu silahların "yanlış kişilerin" ellerine geçmesinin kendileri için kırmızı çizgi olduğunu söylemişti.

  İRAN'DAN UYARI

  İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, Suriye  ile ortak savunma anlaşmasının hala yürürlükte olduğunu söyledi.

  Suriye'den kendilerinden herhangi bir talepte bulunmadığını belirten Vahidi Fars haber ajansına yaptığı açıklamada “Suriye, tehditlerle karşı karşıya ve kendisi bu sorunla iyi bir  şekilde mücadele etmekte” diye konuştu.

  FRANSA'DAN MUHALİFLERE SİLAH

  Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, ülkesinin,  Suriyeli muhaliflere iletişim araçları ve korunma amaçlı mühimmat gönderdiğini  açıkladı.

  Fransız RMC televizyon kanalına konuşan Ayrault, korunma amaçlı  mühimmatın kesinlikle öldürme ve yaralama özelliği taşımadığına vurgu yaptı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı