Gündem Haberleri

  Rusya'dan BM'deki Suriye oylamasına destek yok

  Hürriyet Planet
  04.10.2011 - 16:07 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın, Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye konusunda alacağı bir yaptırım kararını desteklemeyeceğini duyurdu. Açıklamada karar taslağı “kabul edilemez” olarak nitelendirildi, ancak Rusya’nın veto hakkını kullanıp kullanmayacağı belirtilmedi.

  BM Güvenlik Konseyi’nin bugün Türkiye saatiyle 23.00’te, Suriye’de altı aydır yaşanmakta olan hükümet karşıtı protestolara, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın verdiği sert yanıtı kınayan bir karar üzerinde oylama yapması bekleniyor.

   

  Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov, Interfax haber ajansına yaptığı açıklamada, ülkesinin bugün oylanacak karar metnini desteklemeyi reddettiğini, çünkü böyle bir metinle Suriye’nin cezalandırılması için yol açıldığını söyledi.

   

  Gatilov, “Böyle bir metni destekleyemeyiz. Böyle bir metin kabul edilemez çünkü Suriye’ye yaptırım uygulanması ihtimalini beraberinde getiriyor” dedi.

   

  "İÇİŞLERİNE KARIŞMAYIN DEMİYOR"

  Rus yetkili, Moskova’nın taslak metne karşı çıkmasının bir diğer sebebinin de metnin “dış güçlere Suriye’nin içişlerine karışmamaları, Esad ve protestoculara ise çözüm için diyalog başlatmaları çağrısında bulunmaması” olduğunu belirtti.

   

  BM yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamalarda, Suriye’de yaşanan çatışmalarda en az 2 bin 700 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti. Suriye yönetimi olayların 700 güvenlik görevlisini öldüren yabancı destekli silahlı çetelerin sorumluluğunda olduğunu ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı