Gündem Haberleri

  Rusya'dan ABD'ye nükleer eleştiri

  A.A.
  08.08.2006 - 18:13 | Son Güncelleme:

  Rusya Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov, ABD'nin Rus şirketlerine nükleer silahların yayılmasını önleme gerekçesiyle ambargo uygulamasını eleştirdi.

  İvanov, St. Petersburg'da yaptığı açıklamada, ambargonun kitle imha silahlarının yayılmasıyla ilgili duyulan kaygıyla bir ilişkisi olmadığını belirterek, “ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Rus silah şirketi Rosoboronexport ve savaş uçakları üreticisi Sukhoi'ye uygulanan yaptırımların nükleer silahların yayılmasının önlenmesiyle hiçbir ilgisi yok” dedi.

  Rusya Savunma Bakanı İvanov, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, Rusya'nın uluslararası kuralları ihlal etmemiş her ülkeye silah satmaya hazır olduğunu ve şu ana kadar tüm silah satış şartlarına sıkı bir şekilde uyacağını söylemişti.
  ABD Dışişleri Bakanlığı, geçen Cuma günü, Rusya, Kuzey Kore, Hindistan ve Küba'dan 7 firmaya İran'a yasaklanan malzeme sattıkları gerekçesiyle ambargo konulduğunu açıklamıştı.

  Rosoboronexport ve yine devlet şirketi olan savaş uçakları üreticisi Sukhoi firmalarının ambargo kapsamına girdiği belirtilmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı