Gündem Haberleri

  Rusya'da önce sel, şimdi susuzluk

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  15.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya’nın güneyinde 172 kişinin hayatına mâl olan geçen haftaki sel faciasının ardından aynı bölgede şimdi de su sıkıntısı çekilmeye başlandı. Yerleşim birimlerine içme suyu temin eden boru hatlarında arıza meydana gelmesi üzerine Krasnodar bölgesinde Gelincik, Krimsk ve Marina Roşça kasabaları tamamen susuz kaldı.

  Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nın açıklamasına göre, sel felaketi geçiren bölgede su krizi önceki  sabah başladı.

  Bölgeye içme suyu temin eden “Troitskiy” barajından uzanan borularda aşırı basınç yüzünden patlama meydana gelmesi üzerine toplam 250 bin kişinin yaşadığı bölge susuz kaldı. İçme suyu verilemeyen yerleşim birimleri başında selden en fazla etkilenen Krimsk kasabası bulunuyor.

  Halkın ihtiyacı şimdilik depolarda birikmiş suyla karşılanıyor. Krasnodar Valiliği’nin son çare olarak boru hattındaki arızanın giderilememesi ihtimalini göz önünde bulundurarak, komşu illerden su kamyonları istediği belirtildi. /images/100/0x0/55ead03ef018fbb8f8985a0f

  YARDIMLAR ÇÖPE GİTMİŞ
  Rusya’daki sel mağdurları içme suyu sıkıntısı çekerken, ikinci bir skandal daha patlak verdi.

  Rusya çapında Krimsk kasabası için toplanan yardımların bir bölümünün çöpe atıldığı belirlendi. Lifenews sitesinin haberine göre, yardımların çöpe atıldığı Sverdlovsk şehrinde tespit edildi.

  İki gün önce çöplüğe giden gazeteciler buraya gelen kamyonların erkek, kadın ve çocuk elbiselerinden oluşan çuvalları boşalttığını gördü.

  Bunun üzerine başlatılan soruşturmada, çuvallarda bulunan elbiselerin halk tarafından sel bölgesi için toplanan yardım olduğu anlaşıldı. Sverdlovsk şehri Ortodoks kilisesi Krimsk için yardım toplamadığını beyan ederek, suçu bölgedeki Kızıl Haç yetkililerine yıktı. Rusya Soruşturma Komitesi çöplükte bulunan yardımla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.

  RUSYA'DA SEL FELAKETİ / FOTO GALERİ

  RUSYA'YI DA SEL VURDU / WEB TV


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı