Gündem Haberleri

  Rusya'da eksi 32 derecede haç çıkardılar

  A.A.
  19.01.2006 - 13:01 | Son Güncelleme:

  Rusya'da hava sıcaklığı sıfırın altında 32 dereceye kadar düşmesine rağmen, çok sayıda kişi haç çıkarma törenlerinde buz gibi göl suyuna atlayarak, rahipler tarafından kutsandı.

  Ortodoks Hıristiyanların geleneklerine göre 18 Ocak'ı 19 Ocak'a bağlayan gecede ülkenin birçok bölgesinde haç çıkarma töreni düzenlendi.  Moskova'nın Bezdonnoye Ozero (Dipsiz Göl) bölgesinde giden Ruslar, sıfırın altında 32 dereceye varan soğuklar yüzünden donan gölün bir bölümünü sabah saatlerinde kırılarak akşam yapılacak törenler için hazırladı. Yaklaşık 100 kişi, gece yarısından sonra rahiplerin okuduğu ilahiler eşliğinde gölün suyuna girip yıkandıktan sonra kutsandı.

  Gece yarısından itibaren Ortodoks Kilisesi papazlarının ilahi okumalarıyla başlayan haç çıkarma töreninde suya gümüş haç sokularak, suyun “kutsallaşması” sağlandı. Haç çıkarma töreninden sonra bulundukları yerde elbiselerini çıkaran Ruslar, birer birer suya girmeye başladılar. Geleneklere göre, suya giren Hıristiyanın başını üç defa suya soktuktan sonra çıkması gerekiyor. Göl yakınlarında olası olayları önlemek için polisler de nöbet tuttular.
  Suya girdikten sonra çıkmakta zorlanan kişilere yardımcı olmak için sağlık ekipleri de tören yerinde hazır bulundu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı