GeriGündem Rusya yolda, Batı donanmaları Suriye açıklarında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya yolda, Batı donanmaları Suriye açıklarında

Rusya yolda, Batı donanmaları Suriye açıklarında
refid:20973576 ilişkili resim dosyası

Doğu Akdeniz’de sular ısınıyor. Rusya, bölgeye ilerleyen savaş gemilerinin görevinin Suriye’ye giden Rus ticaret gemilerine uygulanacak olası ablukayı kırmak olduğunu açıkladı. Rumlar ise İsrail, İngiltere ve Türkiye’nin bölgede tatbikat yaptığını öne sürdü.

Suriye’de iç gerginliğin tırmandığı, uluslararası tartışmaların da sertleştiği bir sırada, çok sayıda ‘ilgili ülkenin’ donanması, Doğu Akdeniz’de toplanmaya başladı. İsrail, İngiltere ve Türkiye’nin bölgede tatbikat düzenlediği haberleri gelirken, Rusya, donanmasının Batı ülkelerinin muhtemel bir ablukasında Suriye’ye giden Rus ticari gemilerini koruma emriyle bölgeye ilerlediğini açıkladı.

Her ülkenin resmi açıklaması, Suriye açıklarında bulunmalarını farklı gerekçelere bağlıyor. Ancak sonuçta, doğu Akdeniz’de büyük bir deniz gücü toplandığı gözler önünde. Akdeniz’e en önemli geçiş noktalarından Mısır’daki Suveyş Kanalı yetkilileri de İran, Çin ya da Rusya’ya ait savaş gemilerinin geçmesine engel olamayacaklarını açıkladı.

Namlu sayısı hızla artıyor

-ABD: Akdeniz’deki 6’ncı filo, Türkiye ile İsrail arasındaki Mavi Marmara gerginliği ve Rumların tek yanlı gerçekleştirdiği doğalgaz sondaj çalışmalarından bu yana doğu Akdeniz’deki varlığını artırdı.
-Almanya: Lübnan’daki Hizbullah-İsrail savaşının ardından bölgeye silah taşıyan gemileri kontrol etmek amacıyla 2010’da kurulan BM deniz gücüne Alman donanması önderlik ediyor. Türkiye, Fransa ve Yunanistan savaş gemilerinin de içinde bulunduğu donanmada Alman gemileri takviye edildi.
-İsrail: İsrail medyası, 5 savaş gemisinin, Lübnan açıklarında ‘İsrail’in denizdeki doğalgaz platformlarını korumak amacıyla’ bölgede bulunduğunu yazdı. Savaş uçakları ise dün Kıbrıs adasının güneyinde tatbikat düzenledi. İsrail geçtiğimiz günlerde donanmasını güçlendirmek için ABD’den yeni savaş gemileri talep ettiğini açıkladı.
-Türkiye: Kıbrıs Rum yönetimi Savunma Bakanı Dimitris İliadis, İsrail ve İngiltere’nin doğu Akdeniz’de tatbikat için izin istediğini, Türkiye’nin de tatbikat yaptığını ancak izin talebinde bulunmadığını açıkladı.
-İngiltere: İngiltere’nin güney Kıbrıs’ta bir deniz bir de hava üssü bulunuyor. İngiliz donanmasına bağlı savaş gemileri ve uçakları sürekli devriye görevi yapıyor. İngiltere’nin ayrıca Kıbrıs’taki Dikelya deniz üssünde Ortadoğu’daki en büyük dinleme üssü bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle