GeriGündem Rusya ufuk ötesi radarlarıyla yakın takipte
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya ufuk ötesi radarlarıyla yakın takipte

Rusya ufuk ötesi radarlarıyla yakın takipte
refid:24639489 ilişkili resim dosyası

Suriye topraklarına yönelik her an başta ABD olmak üzere dıştan bir askeri müdahale beklenirken, Rusya tüm bölgeyi ufuk ötesi radarlarıyla yakın takibe aldı.

Akdeniz suları üzerinde Moskova’dan habersiz sinek bile uçamayacağını bu sabah kanıtlayan Rusya, İsrail’in hava savunma sistemlerini demene amaçlı fırlattığı iki kuru sıkı füzeyi bile yakaladı.

Moskova tarafından Akdeniz üzerinde füze alarmı sabah TSI 9:16 sularında verildi. Rusya Savunma Bakanlığına ait ve Kafkaslar bölgesinde bulunan ufuk ötesi “Armavir” radarı bu bölgede iki balistik füzenin ateşlendiğini tespit etti. Kritik bölgede ekranda füzeler görülür görülmez Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu direk olarak Devlet Başkanı Vladimir Putin’e durumu rapor ettiği bakanlık sözcüsü tarafından açıklandı.

Rusya’nın “Akdeniz üzerinde kimliği belirsiz iki füze tespit ettik” alarmı vermesi üzerine Moskova’yı rahatlatan ilk açıklama İsrail’den geldi. İsrail Savunma Bakanlığı füzelere sahip çıkarak, bölgedeki gelişmeleri göz önünde bulundurarak hava savunma silahlarını test etmek için sabah saatlerinde yalancı hedef füzeleri ateşlediklerini açıkladı. İsrail füze kalkanı provasının Akdeniz’de bulunan Amerikan Deniz Kuvvetleriyle birlikte gerçekleştirildiğini de vurguladı.

Rusya’nın doğu Akdeniz bölgesini sıkı radar kontrolü altına aldığı böylece pratikte kanıtlanırken, Moskova’daki askeri ve siyasi gözlemciler olası Suriye harekatının, zamanında Irak’a yapılan operasyondan çok farklı gelişeceğini dile getirmeye başladı.

Suriye harekatının BM’den izin alınmadan yapılması planlandığı için buna sert karşı çıkan Rusya, kimin nasıl silah kullandığını kayıt altına alacağını söyledi.

Böylece Suriye’ye askeri operasyona karşı çıkan Moskova’nın, uluslararası hukuk mekanizmalarını çalıştırarak, Suriye istikametinde atılan her mermi veya füzenin hesabını sormaya hazırlandığı belirtildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle