GeriGündem Rusya: Türkiye'ye gitmeyin uyarısı yapmayacağız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya: Türkiye'ye gitmeyin uyarısı yapmayacağız

Rusya Sağlık Dairesi Başkanı Gennadi Onişçenko, kuş gribi vakaları nedeniyle Rus vatandaşlarının Türkiye'ye gitmelerini yasaklamayı gerekli görmediklerini açıkladı.

Moskova'nın Sesi radyosuna demeç veren Onişçenko, Rus vatandaşlarının Türkiye seyahatlerine yasaklama getirmediklerini belirterek, “Biz sadece tavsiyelerde bulunuyoruz, insanların kendi başlarına karar alma olanakları bulunuyor, ancak durumun ciddileşmesi halinde, Dünya Sağlık Örgütü'nün vereceği karar doğrultusunda yasaklama getirebiliriz” diye konuştu.

Kendisi de bir doktor olan Rus yetkili, Rusya'nın Türkiye'ye, hastalığın teşhisi ve bilgilerin değerlendirilmesi konusunda yardım önerdiğini belirterek, “İngilizce konuşan uzmanlar, böyle bir yardım gerekirse bugünden itibaren uçağa binmeye hazır, ancak şu ana kadar Türkiye'den bir yanıt almadık” açıklamasında bulundu.
Onişçenko, Moskova'nın, henüz insanda kuş gribi vakası görülmemesine karşı, aynı yardım önerisini, Gürcistan'a da yaptığını ifade etti.

Onişçenko, dün kuş gribi vakaları nedeniyle Rus vatandaşlarını Türkiye'ye gitmemeleri yönünde uyarmış, Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını içeren talimatnameyi dün imzaladığını söylemişti.
Talimatnamede, kuş gribinden etkilenen ülkelerden Rusya'ya gelen kişilerin sağlık kontrollerinden geçirilmesi de istenmiş, ancak bunun nasıl olacağı konusunda detaylı bilgi verilmemişti.
Türkiye, Rus turistlerin tercihlerinin başında geliyor. Her yıl yaklaşık 1.5 milyon turistin Türkiye'yi ziyaret ettiği belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle