Gündem Haberleri

  Rusya: Türk jeti Suriye hava sahasında düşürüldü

  Hürriyet Planet
  03.07.2012 - 07:41 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, ellerinde düşürülen Türk uçağının vurulduğu yerle ilgili kesin kanıtlar olduğunu açıklamasının ardından bugün bir Rus yetkili uçağın Suriye hava sahasındayken düşürüldüğünü öne sürdü. Daha önce de Wall Street Journal aynı iddiayı ortaya atmış ancak ABD'li yetkililerce kınanan bu haber, Ankara ve NATO tarafından yalanlanmıştı.

  Interfax haber ajansına konuşan Rus askeri yetkili, Türk jetinin Suriye’nin hava sahasına “tartışmaya yer bırakmayacak şekilde” girdiğini ve Moskova’nın elinde uçağın tam rotasının kayıtları olduğunu söyledi.

   

  AFP'nin aktardığına göre, adı açıklanmayan yetkili, “Türk Hava Kuvvetleri uçağının, Suriye hava savunması tarafından düşürüldüğü ana kadarki tam konumuyla ilgili elimizde veriler var. Bu veriler tartışmaya uçağın Suriye hava sahasını ihlal ettiğini yer bırakmayacak şekilde teyit ediyor” dedi.

   

  Yetkili ellerindeki bu verilerin kaynağını da açıklamazken, “Durumu farklı kanallardan izliyoruz” demekle yetindi.

   

  LAVROV "İSTERLERSE PAYLAŞIRIZ" DEMİŞTİ

  Interfax’ın haberine henüz Rus resmi makamlarından bir onay ya da yalanlama gelmedi. Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçtiğimiz hafta sonu, uçakla ilgili ellerinde objektif verileri bulunduğunu ve bunları paylaşmaya hazır olduklarını söylemişti.

   

  İngiliz basınına konuşan Ortadoğulu diplomatik kaynaklar ise "Eğer Rus uzmanlar düğmeye basmadılarsa bile, basan Suriyeli uzmanların arkasında olmalarına şaşırmayız" diyerek uçağın düşürülmesinde Rusya’nın parmağı olduğu iddialarını ortaya atmıştı.

   

   

  Wall Street Journal'a konuşan bazı ABD'li yetkililer de uçağın Suriye hava sahasındayken düşürüldüğünü öne sürmüş, Başbakan Tayyip Erdoğan gazeteye tepki göstermişti.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı