Gündem Haberleri

  Rusya, Suriye'de güvenli bölge ya da insani koridora karşı

  Hürriyet Planet
  26.07.2012 - 17:22 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Suriye'de "güvenli bölge" oluşturulmasını isteyen ülkeleri "terörizmi aklamak"la suçlarken, Rus donanmasına bağlı savaş gemileri de Çanakkale Boğazı'ndan geçti.

  Lavrov ülkesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne getirilecek güvenli bölge ya da insani koridor açılmasına yönelik önerilere karşı çıkacağını duyurdu.

  Sırp mevkidaşı Vuk Jeremic ile bugün Moskova'da bir araya gelen Lavrov toplantının ardından yaptığı açıklamada "Biz acilen bir ateşkesin devreye girmesini talep ediyoruz. Ancak karşı taraf 'Hayır, ya rejim teslim olacak, ya da muhaliflerin silahlı saldırılarını destekleyeceğiz' diyor. Bu terörizmi aklamaktır" diye konuştu.

  Rus Dışişleri Bakanı "Muhalifleri silah yönünden desteklerken, hangi insani eylemden konuşabiliriz" dedi.

  MUHALİFLER İÇİN GÜVENLİ CENNETLER

  Türkiye, Suudi Arabistan ile Katar'ın başını çektiği bazı Arap ülkeleri, ABD ve bazı Avrupa ülkeleri Suriye'ye yönelik güvenli bölge talebini dile getirmişti. Bu talebe gerekçe olarak Suriyeli sivillerin korunması sunuluyor.

  Ancak muhalif gruplar da Suriye güçleriyle çatıştıktan sonra sınığabilecekleri güvenli bölgelerin oluşturulması için dış müdahale çağrısı yapıyor.

  Suriye yönetimi ise güvenli bölgelerin silahlı gruplar için güvenli cennetler yaratmak için gündeme getirildiğini iddia ediyor.

  RUS GEMİLERİ ÇANAKKALE'Yİ GEÇTİ

  Rus donanmasına ait 4 savaş gemisi,  Çanakkale Boğazı'ndan geçti.

  Ege Denizi yönünden Çanakkale Boğazı'na giriş yapan “Nikolay  Filchenkov”, “Shakhtar”, “Tsezar Kunikov” ve “SB-5” adlı savaş gemilerinin  geçişine Sahil Güvenlik botu eşlik etti.

  Marmara Denizi'ne doğru yol alan gemilerin gideceği liman hakkında bilgi  verilmedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı