Gündem Haberleri

  Rusya petrol üretiminde lider oldu

  MOSOKOVA / (DHA)
  24.08.2006 - 12:31 | Son Güncelleme:

  Petrol dünyasının devi Suudi Arabistan tahtını Rusya’ya kaptırdı. Petrol Konfederasyonu OPEC’in İngiliz Financial Times gazetesinde yayınlanan istatistik raporuna göre Rusya 2002 yılından beri Arap rakiplerini 46 bin varille geçerek dünyanın en çok petrol üreten ülkesi oldu.

  OPEC’e göre Rusya 2006 yılının Ocak ayında 9 bin 236 milyon varil petrol üreterek bu senenin ilk yarısında petrol üretimini 235.8 milyon ton arttırarak yılda yüzde 2.3 büyüme sağladı.

  RUSYA’NIN PETROL POLİTİKASI

  Son yıllarda Rusya’nın devletleştirme politikası izlemesi, petrol endüstrisini modernleştirerek çalışanlara daha fazla maaş vermesi Arap rakiplerini geride bırakmasını sağladı. Arabistan’ın OPEC kısıtlamalarına maruz kalması da Rusya’nın petrol devi olmasına yardım etti.

  RUSYA KARDA

  İran’ın petrol temini konusundaki belirsizliği nedeniyle petrolün varil fiyatının 70 doları bulması ve BP’nin Alaska’daki petrol hattı krizi yaşaması Rusya’nın işine geldi. Petrole çok fazla odaklanan Rusya maksimum kapasite kullanımına çok yaklaştı. Rus hükümetinin petrol ve doğal gazdan elde ettiği gelir devlet hazinesinin yüzde 52.2’sini karşılıyor. Ayrıca petrol kazancı ihracat gelirini yüzde 35 geçti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı