Gündem Haberleri

  Rusya’nın kara listesindeyiz

  Nerdun HACIOĞLU MOSKOVA
  01.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yaz sezonunda en fazla turist gönderen ülke Rusya’nın Sibirya’da düzenlenen özel domuz gribi salgını toplantısında, Türkiye kara listeye alındı. Türkiye’de 199 domuz gribi vakasına rastlandı.

  RUS ajanslarının haberlerine göre, Rusya’nın Sibirya bölgesinde domuz gribinin hızla yayılmaya başlaması nedeniyle ulaştırma ve turizm sektöründe çalışan şirketlere özel tavsiyelerde bulunuldu. Türkiye, ABD, İngiltere, İspanya ve Dominik Cumhuriyeti’ne grup turizmi yapan şirketlere dikkatli olmaları tavsiye edildi.
  Türkiye’nin de aralarında bulunduğu beş ülkenin, domuz gribinin en hızlı yayıldığı bölge ilan edilmesi dikkat çekti. Ayrıca adı geçen ülkelere sefer yapacak uçaklarda, tüm yolcu ve mürettebata yetecek miktarda maskeyle silikon eldiven bulundurulması şartı getirildi.

  Tamiflu’nun yan etkileri

  Domuz gribine karşı etkili tek ilaç olarak piyasaya sürülen Tamiflu’nun, özellikle çocuklarda ciddi yan etkilere neden olduğu ortaya çıktı. Araştırmayı yapan İngiliz bilimciler, Tamiflu’nun çocuklarda mide bulantısı, ishal, kabus görmek de dahil uyku sorunlarına yol açtığını belirledi. Uzmanlar, ilacın ancak doktorun gerçekten gerekli görmesi durumda kullanılmasını salık veriyor. Japonya’da da benzer nedenlerden dolayı 10-19 yaş aralığındaki çocuklara Tamiflu verilmemesi öneriliyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı