Gündem Haberleri

  Rusya’nın asi kızları ikişer yıl hapis yatacak

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  18.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya’da Vladimir Putin’in üçüncü dönem Devlet Başkanı seçilmesini geçtiğimiz Şubat ayında kilise basarak “Meryem Ana bizi Putin’den kurtar” konseriyle protesto eden Pussy Riot kadın punk grubunun üç üyesi Nadejda Tolokonnikova, Mariya Aleksina ve Yekaterina Samutseviç hakkındaki karar açıklandı.

  Moskova'daki mahkeme, dünyaca ünlü pop yıldızı Madonna dahil uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen, üç zanlıyı da suçlu bularak, ikişer yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkemenin kararında grubun "dine yönelik nefret eksenli holiganizm yaptığı" belirtildi.

  Moskova’daki genel beklenti Başkan Putin’in olayı önemsemeyen açıklamasından sonra Pussy Riot üyelerinin en hafif ceza ile kurtulabileceklerine yönelikti.

  Dünyanın 50 farklı şehrinde düzenlenen destek mitinglerinin de mahkeme üzerinde baskı yaratması bekleniyordu./images/100/0x0/55eacaaaf018fbb8f896fdae

  21 Şubat'ta gerçekleştirdikleri eylemin ardından tutuklanan Tolokonnikova, Aleksina ve Samutseviç o tarihten bu yana cezaevindeydi.

  Grup üyeleri, protestolarının Putin'in yanısıra, iktidarı desteklediklerini iddia ettikleri Ortodoks kilisesine de karşı olduğunu söylemişlerdi.

  BU EYLEM BAŞLARINI YAKTI / WEB TV

  KADERLERİ BUGÜN BELLİ OLDU / FOTO GALERİ

  PUSSY RIOT’A FEMEN DESTEĞİ
  Pussy Riot davasında verilecek cezanın açıklanmasından önce Ukrayna’nın Femen örgütü de üç Rus kıza ilginç bir destek verdi.

  Başkent Kiev’deki “Nezalejnosti” meydanında Sovyetler sonrası dikilen büyük Ortodoks Hıristiyan haçı yarı çıplak bir Femen kızı tarafından testereyle kesildi. Femen bu eylemi kilise yönetimin ortaklığını protesto etmek ve Pussy Riot grubuna destek olmak için yaptıklarını açıkladı.

  TARİHİ HAÇI BÖYLE KESTİ / FOTO GALERİ

  Rusya’nın asi kızları ikişer yıl hapis yatacak

  * Kapakta kullanılan resim, Femen üyelerinin Ukrayna'da bugün gerçekleştirdiği dayanışma eyleminden...

  MADONNA MOSKOVA'YI SAHNEDE BÖYLE PROTESTO ETTİ - FOTO GALERİ

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı