Gündem Haberleri

  Rusya, koca ayağın varlığını onayladı

  Hürriyet Planet
  10.10.2011 - 14:30 | Son Güncelleme:

  Rusya’nın Sibirya bölgesinde yaşadığına inanılan ve araştırmacıların yıllardır izini sürdüğü Yeti’nin (koca ayak) var olup olmadığını araştıran komisyon son kararını vermek üzere.

  Dünyanın dört bir yanından gelen bilim insanlarının oluşturduğu araştırma grubu, aylardır Yeti’nin izini bulmak için Kemerovo bölgesine incelemelerde bulundu. Bölge yöneticileri, yapılan çalışmalar sonucunda Yeti’nin varlığının yüzde 95 oranında doğrulandığını belirtti.

   

  RUSYA KOCA AYAK UYARISI YAPTI / ARŞİV

   

  Rusya, ABD, Kanada, İsveç ve Estonya’dan araştırmaya katılan bilim insanları, Yeti’nin izini bulmak için Kemerovo’nun Taştagolski kasabasını ve Yeti’nin yaşadığına inanılan Azaski Mağarası’nı inceledi.

   

  Interfax haber ajansının verdiği bilgiye göre, bilim insanları Kemerovo bölgesel idaresi yetkililerine sundukları raporda, “Azaski Mağarası’nda Yeti’nin varlığını kanıtlayan belirleyici delillere ulaşıldığı” ifade edildi.

   

  Raporda, araştırmacıların ayak izleri, Yeti’nin dinlendiği düşünülen yer ve Yeti’nin yaşadığı bölgeyi belirlemek için çizdiği çeşitli işaretler bulunduğu bilgisi verildi. Dahası, Rus bilim insanı Anatoli Fokin’in Yeti’ye ait olduğu düşünülen birkaç saç teli bulduğu belirtildi. Saç ve elde edilen diğer bulguların laboratuarda analiz edileceği açıklandı.

   

  ABD’DEKİ KOCA AYAĞIN BENZERİ Mİ

  Yabancı analistler ise Yeti’nin ayak izleriyle, ABD’nin Michigan eyaletinde yaşadığına inanılan yaratığın ayak izlerini karşılaştırdı.

   

  ABD’den gelen veriler de incelendikten sonra, Sibirya’daki araştırmada yer alan İsveçli bilim insanı Ingemar Ramel, “Tüm bulgular değerlendirildiği zaman Kemerovo bölgesinde Yeti’nin varlığının üzde 95 oranında onaylandığını” belirtti.

   

  Yıllardır esrarı çözülmeye çalışılan Yeti, Rusya’nın Şoria Dağı’nın sembolü haline geldi. Kemerovo bölgesinin Taştagolski kasabasında ise en çok satılan turistik eşyalar Yeti ürünleri. Hatta, kayak mevsiminin başlangıcı her yıl Yeti Günü olarak kutlanıyor.

   

  Rusya, koca ayağın varlığını onayladı

  Yeti'nin ayak izi olduğuna inanılan kalıntı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı