Gündem Haberleri

  Rusya ile İran nükleer programı görüşüyor

  A.A.
  07.01.2006 - 17:18 | Son Güncelleme:

  Rusya ve İran heyetleri, İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını Rusya'da sürdürmesine ilişkin Moskova'nın önerisini görüşüyor.

  İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) sözcüsü Hüseyin Entizami, Rusya heyetinin Tahran'a geldiğini ve iki ülke heyetleri arasında görüşmelerin başladığını söyledi.

  Entizami, iki ülkenin dışişleri bakanlıkları ve atom enerjisi kurumları yetkililerince yapılan görüşmelerin, yarın da süreceğini belirtti.

  Rusya, iki hafta önce, İran'ın nükleer araştırma programına Rusya'daki tesislerde devam edebileceğine ilişkin resmi yazıyı Tahran yönetimine iletmişti.

  ABD ve AB tarafından da desteklenen Moskova'nın önerisi, Rusya'da uranyum zenginleştirme çalışması için ortak İran-Rusya şirketinin kurulmasını da içeriyor.

  Rusya'nın önerisi, İran'ın kendi topraklarında, nükleer silah elde etmek için, yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum üretebileceği yolundaki uluslararası kaygıları yatıştırmayı hedefliyor.

  İran ise nükleer enerji için düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyum elde etmek istediğini belirtiyor. Önceleri, uranyum zenginleştirmenin ülke sınırları içinda yapılmasında ısrar eden ve kendi uranyum zenginleştirme tesislerini inşa etme hakkını reddeden planları kabul etmeyeceğini bildiren Tahran yönetimi, ani bir tavır değişikliğiyle Rusya'nın önerisini inceleyeceğini açıklamıştı.

  Tahran yönetimi, nükleer yakıt araştırmalarına 9 Ocak'ta yeniden başlayacağını da bildirmiş ve bu konuda Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na bilgi vermişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı