Gündem Haberleri

  Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin “gizli ordusu"

  Telegraph
  03.10.2011 - 10:18 | Son Güncelleme:

  Rusya gizli servisinin, başka ülkelerde yaşayan Rusya düşmanları”nın öldürülmesine izin verdiği ortaya çıktı.

  Rusya gizli servisinin, deniz aşırı ülkelerde yaşayan “ülkenin düşmanları”nın “ortadan kaldırılması” için izin verdiği ve bu görevin yerine getirilmesi adına özel birimler kurulduğu ortaya çıktı. Geçtiğimiz ay İstanbul Zeytinburnu’nda üç Çeçen’in öldürülmesinden de bu birimlerin sorumlu olduğu düşünülüyor.

   

  Daily Telegraph’ın ele geçirdiği ve Rus istihbarat servisi KGB’nin yerine kurulan Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) başkanı tarafından imzalandığı düşünülen belgeye göre, “imha” talimatı özellikle Avrupa Birliği (AB) ve  Batı Avrupa ülkelerine yönelik. Belgenin imzalanma tarihi ise 19 Mart 2003. Bu tarih, Londra’da öldürülen eski Rus casus Alexander Litvinenko’nun suikastından dört yıl öncesine rastlıyor.

   

  Belgede, yeni kurulacak “infaz ekibinin” göreve başlaması için de 1 Mayıs 2004 tarihi belirlenmiş. Telegraph’ın ele geçirdiği belgenin, aynı zamanda Litvinenko’nun suikastını inceleyen Scotland Yard’ın elinde bulunduğu belirtildi.

   

  Üzerinde “gizli” olduğunu ve “kopyalanmaması gerektiğini” belirten damga olan belge, sekiz ay sonra hayata geçen ve “radikalci eylemlere müdahaleyi” içeren bir yasadan bahsediyor. Ancak söz konusu yasa şiddet kullanılmasını içermiyor.

  Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin “gizli ordusu

  Alexander Litvinenko.

   

  Belgede, görev amaçları ise hedeflerin “denetlenmesi, kimliklerinin belirlenmesi ve Rusya Federasyonu’na geri getirilme olasılığı” olarak listelenmiş. Ancak, “özel talimatlar” adı altındaki bölümde, “Rusya Federasyonu’nun dışındaki, eski Sovyet ülkeleri ve AB’de, yasa dışı terörist örgütlerin ve grupların, radikal oluşumların ve Rusya’yı yasa dışı olarak terk etmiş derneklerin liderlerin öldürülmesi” olarak geçen bir talimat var.

   

  PUTİN YASA ÇIKARMIŞTI

  Özellikle Kafkaslardaki isyancı grupların liderlerini hedef alan talimatlar, Rusya Federasyonu’nun vatandaşlarına karşı büyük suç işleyen ve Rus hükümeti ile devletini hedef alan diğer kişileri de hedefliyor. Dahası, Batı Avrupa ve AB’de görev alacak özel birimlerin “bu coğrafyalardaki şartlara uyum sağlayabilmeleri için yoğun bir eğitimden geçirilmeleri gerektiği” ifade ediliyor.

   

  Belgenin en altında FSB’nin başındaki isim Orgeneral Nechaev’in imzası var. O dönem Rusya Devlet Başkanı olan Vladimir Putin, Mart 2006’da Rus parlamentosunda kabul edilen yasayla FSB’ye deniz aşırı ülkelerde teröristleri öldürme yetkisi verdi. Öte yandan, ele geçirilen FSB belgesi daha kapsamlı bir çalışmayı gözler önüne seriyor.

   

  Rusya, yakın dönemde olarak Dubai, Katar ve Viyana’da Çeçenlere suikastlar düzenledi. En son olarak, İstanbul’da bir Çeçen lider iki korumasıyla birlikte infaz edildi.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı