Gündem Haberleri

  Rusya-Ermenistan demiryolu yeniden açılıyor

  ERİVAN (A.A)
  13.10.2005 - 14:34 | Son Güncelleme:

  Rusya ve Ermenistan, Gürcistan'ın Abhazya bölgesinden geçen ve Rusya ile Ermenistan arasında kesintisiz ulaşım sağlayacak demiryolunun yeniden açılmasını görüşüyor.

  Erivan'da temaslarda bulunan Rusya Ulaştırma Bakanı ve Rus-Ermeni hükümetler arası komisyonu eş başkanı İgor Levitin, Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan tarafından kabul edildi.

    

  Koçaryan, kabulde, Gürcistan'ın Abhazya bölgesinden geçen ve Rusya ile Ermenistan arasında kesintisiz ulaşım ve taşımaya olanak sağlayacak demiryolunun önemine işaret etti, bu demiryolunun yeniden açılmasının yeni işbirliği ve kalkınma için fırsatlar yaratacağını belirtti.

    

  Mediamax ajansının haberine göre, kabulde Abhazya'dan geçen demiryolunun açılması konusu ele alınırken, Ermeni-Rus-Gürcü işbirliğiyle bu hattın onarılabileceği dile getirildi.

    

  Rus Bakan Levitin, Erivan'da dün yapılan Ermenistan-Rusya iş forumunda da, “Abhaz demiryolunun onarılması ve işletilmesi için üç ülke ve Abhazya bölgesinin bir araya gelerek konsorsiyum kurabileceğini” söyledi.

    

  Rusya ile Ermenistan arasındaki demiryolunun Abhazya bölgesinde kalan bölümünün açılmasının önünde engeller bulunduğuna işaret eden Levitin, “Çözüm için zamana ihtiyacımız var. Bu konunun 15 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ve bir günde çözülemeyeceğini unutmamalıyız” dedi.

    

  Forumda konuşan Ermenistan Savunma Bakanı ve Rus-Ermeni hükümetler arası komisyonu eş başkanı Serzh Sarkisyan da, iki ülke arasında ticaret hacminin hızlı bir artış gösterdiğini, ancak ulaşım sorununun ekonomik işbirliğinin gelişmesini kısıtlayan bir faktör olduğunu söyledi.

    

  Ermenistan'ın Gürcistan üzerinden Rusya ile kesintisiz ulaşımını sağlayan demiryolu hattının Abhazya'da kalan bölümü, bu bölgeninGürcistan'dan bağımsızlığını ilan etmesi sonucu yaklaşık 15 yıldır ulaşıma kapalı bulunuyor.

    

  Abhaz yönetimi, bir süre önce demiryolunun Rusya ile bağlantısını onararak ulaşıma açmış, Tiflis yönetimi ise bu gelişmeden Moskova'yı sorumlu tutmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı