GeriGündem Rusya’dan Suriye’ye savaş uçağı da yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya’dan Suriye’ye savaş uçağı da yok

Rusya’dan Suriye’ye savaş uçağı da yok
refid:20949659 ilişkili resim dosyası

Uluslararası toplumun Suriye krizi konusunda Şam’ın müttefikleri Rusya ve Çin’e baskıyı artırdığı bir dönemde Moskova’dan önemli bir geri adım geldi.

Suriye’ye S-300 füzelerinin satışını geçtiğimiz hafta askıya aldığını açıklayan Rusya, dün de 36 adet YAK-130 savaş uçağı satışını Şam ile geçmişte yaptığı anlaşmaya rağmen dondurduğunu açıkladı.
İngiltere’de yapılan havacılık fuarında resmi RIA haber ajansına Moskova’nın sürpriz kararını duyuran Rusya Federal Askeri İşbirliği Dairesi Başkan Yardımcısı Vyaçeslav Dzirkal, “Suriye’de iç ihtilaf durulana kadar bu ülkeye savaş uçağı satmama kararı alındı. Bu yüzden geçtiğimiz ocak ayında Rusya ile Suriye arasında yapılan 550 milyon dolarlık 36 adet YAK-130 savaş uçağı satışını askıya alıyoruz” dedi. Rusya’da 2006 yılında seri üretimine başlanan YAK-130 savaş uçakları havacı pilot eğitimi için kullanılabildiği gibi savaş uçağı olarak da kullanılabiliyor.

Putin: Şam görüşmeye zorlanmalı

TIME dergisi ise Rusya’nın Suriye’deki kriz sürdükçe Şam’a silah sevkıyatı yapmayacağını ve yeni silah anlaşması imzalamayacağını da öne sürdü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Suriyeli muhalif lider Michel Kilo’nun Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştüğü sıralarda yaptığı açıklamada, Suriye hükümeti ve Suriyeli muhalif grupların görüşmelere başlamaya zorlanması gerektiğini söyledi


Yorumları Göster
Yorumları Gizle