Gündem Haberleri

  Rusya’dan Suriye tatbikatı

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  11.09.2013 - 01:30 | Son Güncelleme:

  Suriye’de geçen ay 1400 kişinin öldüğü kimyasal silah saldırısı sonrasında yükselen uluslararası tansiyonu düşürmek için uğraşan Rusya, bir yandan da Suriye açıklarındaki askeri varlığını güçlendiriyor.

  Rusya’nın Karadeniz Donanması’na bağlı “Smetliviy” fırkateyni haftasonu Boğazlar üzerinden Akdeniz’e indiriliyor. Böylece bölgedeki Rus savaş gemisi sayısı eylül ayı sonunda 12’yi bulacak.

  İnsani kurtarma amaçlı

  Ayrıca, Rus donanmasına ait savaş gemilerinin Suriye kıyılarına yakın sularda “savaş provası” tatbikatı yaptığı da açıklandı. Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada tatbikat sırasında denizden, karadan ve havadan olası tehditlere karşı filonun hazırlık durumunun test edildiği kaydedildi. Tatbikatın üçüncü ülkelere karşı bir tehdit amacı taşımadığı vurgulanan açıklamada, “Suriye’ye yönelik bir askeri müdahale başlatılsa bile bizim kimseyi batırma niyetimiz yok. Tatbikat sadece Rus savaş gemilerinin güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili. Olası savaş durumunda filomuz insani misyon dışında bir faaliyette bulunmayacak. Deniz ve karada yardıma muhtaç insanları kurtaracağız” dendi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı